ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 15:36

Akülü arabasıyla cami kapısından cemaate katılıyor

Akülü arabasıyla cami kapısından cemaate katılıyor


Kırıkkale'de yaşayan Kaplan Aktaş, engelli arabasıyla namazlarını caminin dışında kılıyor. Beş vakit namazlarını camide cemaatle kılmak isteyen Aktaş, ezan öncesinde camiye geliyor, ancak caminin içine giremediği için namazlarını kapının dışında kılmak zorunda kalıyor.

Engelli arabasıyla cami içine girmenin mümkün olmadığını belirten Aktaş, her engellinin, vatandaş gibi ibadetlerini yerine getirebilmesi için camilerde engelliler için uygun ortamların hazırlanmasını istedi.

İbadetlerini yapabilmek için camilerin içine giremediklerini, bunun da kendilerinde büyük bir manevi çöküntü oluşturduğunu ifade eden Aktaş, "Bizler engelli olarak zaten hayatın her alanında engellerle karşılaşıyoruz. Bir de ibadetimize engel konulunca daha da perişan oluyoruz. Ben de diğer kişiler gibi camiye gireyim ve namaz kılarken imama daha yakın olayım istiyorum. Kış geliyor. Havaların soğuk olması nedeniyle dışarıda olduğum süre içinde ibadet etme imkanım da zorlaşacak." diye konuştu.

Gerekli tadilat ya da düzenlemelerin yapılarak ibadethanelerin engellilerin rahatça ibadetlerini yapabilecekleri mekanlar haline dönüştürülmesi gerektiğini kaydeden Aktaş, "Namazlarını camide cemaatle kılmak, cuma, bayram ve diğer zamanlarda camilerde düzenlenen çeşitli programları da yakından takip etmek isteyen biz engelliler için de, ibadet yerleri olmalı ve açık bulundurulmalıdır." diyerek mağduriyetini dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER