ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 21:18

Aksaray'ın havası temiz

Aksarayın havası temiz


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kirliliğine dair rapor açıkladı.2012 verilerine göre hava kalitesinin en iyi olduğu iller, Çanakkale ve Malatya olurken Aksaray havası temiz olan 21 il arasında yer aldı.

Hava kirliliğinin önlenmesi ile sanayi sektörünün yoğun olduğu illerde yaşanan astım, kanser vakalarının geride kaldığı belirtilen Bakanlık açıklamasına göre Dünya Sağlık Örgütü'nün (Who) Eylül-2013 raporunda açıklandığı üzere hava kirliliği sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etken. Who'ya bağlı çalışan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC), kansere yol açan maddeler bakımından hava kirliliğini, tütün dumanı, UV radyasyonu ve plütonyum ile aynı kategoride sınıflandırıyor. IARC'a göre, dünya çapında her yıl akciğer kanseri sonucu 223 bin ölüm, hava kirliliğinden kaynaklanıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde yaşanan aşırı hava kirliliklerinin ciddi boyutlara ulaşmıştı. İstanbul'da 1994 yılında 145 olan kükürtdioksit değeri, 2013 yılında 7 µg/m3' e düştü. Böylece hava kalitesinde yaklaşık 20 kat iyileşme sağlandı.

21 İLİN KİRLİLİK POTANSİYELİ DÜŞÜK

Bakanlıkça yapılan çalışma kapsamında hava kirliliğine bağlı yaşanabilen sorunların azaldığı, akciğer kanseri riskinin düşürülüp, tedavi için harcanan milyonların ülkemizde kaldığı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2012 yılı hava kalitesi bültenine göre en düşük partiküler madde (PM10) ortalamasının Çanakkale istasyonunda, kükürtdioksit (SO2) ortalaması ise Malatya istasyonunda ölçüldüğü belirtildi. Aksaray’ın havası temiz olan 21 il arasında yer aldı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER