ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:50

Aksaray'da Geleneksel Çocuk Oyunları Gösterisi

Aksarayda Geleneksel Çocuk Oyunları Gösterisi


Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen 31. Aksaray –Ihlara Kültür ve Turizm Festivali kapsamında 2. Geleneksel Çocuk Oyunları Gösterisi yapıldı. Kent meydanında düzenlenen programa Aksaray Valisi Selami Altınok, Belediye Başkanı Nevzat Palta, belediye meclis üyeleri, çok sayıda vatandaş ile çocuklar katıldı.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta yaptığı konuşmada festival hakkında bilgi verdikten sonra günümüz çocuklarının bilgisayar başında sanal âlemde gezdiğine ve kendi dünyasını kurduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bizim çocuklarımız tabiri caiz ise çocukluğunu yaşayamıyorlar. Sanal âlemde sanal işlerle uğraşıyorlar. Her şeyimiz sanal oldu. Evlilikler bile sanal oldu. Oyunlar zaten sanal bilgisayar ortamında. Hakikaten oyuncaktan çocuklar yetiştiriyoruz. Çocuklar kendi odasına kapanıp bilgisayarın dünyasında sanal âlemde kendi dünyasını kuruyor. Ben merkezli sadece kendini düşünen bir başkasıyla paylaşamayan hayatını yaşamını varlığını değerlerini paylaşamayan bir nesil yetiştiriyoruz. Maalesef buda üzücü ve içler acısı."

Hamidiye Mahallesi'nde güzel bir çocukluğu olduğunu söyleyen Palta, "Arka tarafta sayın valim eskiden güzel bir meydan vardı. Gelirdik burada aşık oynardık. Çember çevirirdik. İlli oynardık. Birdirbir oynardık. Yani biz çocukluğumuzu mahalle kültüründe yetiştiğimiz hep böyle yaşadık. Hakikaten o çocuklar daha güzel daha sağlıklı daha iyi düşünebiliyordu. Paylaşmayı öğreniyordu. O ortaı Mendil kapmaca, Tombik, Yedi kiremit ve Çağ isimli oyunlar sergilendi. Çocuklar, yağ satarım bal satarım, topaç çevirme, aşık, çember sürme, illi çelik çomak, 3 taş, 9 taş,12 taş ve pıssık adlı omlarda aşık oynarken illi oynarken birdirbir oynarken çocuklar bir başkasıyla paylaşmayı öğreniyordu. O açıdan biz geçen yıl ilk defa bunu yaptık. Bu sene de inşallah ikincisini yapacağız. En azından bu kaybolmuş olan bu bizim geleneksel oyunlarımızı hayata geçirelim istiyorum." diye konuştu.

Program, Aksaray Belediyesi Özel Çocuklar Sanat Atölyesi kursiyerlerinden oluşan Mehter takımının gösterileriyle başladı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER