ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 18:11

Ahıska Türkleri tedirginlik içinde!


Ahıska Türkleri, 1944 yılındaki sürgünün 68. yıl dönümü dolayısıyla Antalya'da anma programa düzenledi.   

Muratpaşa Belediyesi Kültür Merkezinde, Antalya Ahıska Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe çok sayıda Ahıskalı Türk katıldı.

Antalya Ahıska Kültür Merkezi Başkanı Ali Hamzagil, burada yaptığı konuşmada, sürgünün unutulmaması için çalıştıklarını söyledi. Antalya'da 15-20 bin civarında Ahıskalı Türk yaşadığını bildiren Hamzagil, bu kişileri bir çatı altında toplanmak için derneklerine katılmaya davet etti.

Tüm Ahıskalılar Sosyal İktisadi İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (TASİAD) Başkanı Habibullah Mürsel de hiçbir gerekçenin Ahıskalı Türkler'e yapılanları haklı gösteremeyeceğini söyledi.

Sürgünü yaşamadığını, ancak annesinin ailesinin sürgün edilişleriyle ilgili anlattıklarını dinlediğini ifade eden Mürsel, ''Yaşananlar sebebiyle Türkiye başta olmak üzere ABD, Almanya, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkeye binlerce Ahıskalı Türk göç etmek durumunda kaldı. Türkiye'de huzurlu bir ortamda olmamıza karşın Avrupa'daki Ahıskalı Türkler büyük bir tedirginlik içinde'' dedi.

Ahıskalı Türklerin geçmişlerini unutmakla yüz yüze olduklarına dikkati çeken Mürsel, ''Geçmişimizi unutmamak ve geleceğimizi kurmak için benliğimizi unutmadan birlik içinde olmalıyız. 9 ülkeye yayılmış 500 bine yakın Ahıskalı Türk bulunuyor. Buna rağmen Ahıskalı Türkler, hala sürgün edildikleri topraklara dönebilmenin hayalini yaşıyor'' diye konuştu.

Programda daha sonra, sürgün sırasında 13 yaşında olan 82 yaşındaki Gülhanım Ali Kızı'nın hatıraları anlatması, salonda bulunanların duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

Babasının ve ailesinin vagonlarla sürgün edilişini anlatan Gülhanım Ali Kızı, ''Ruslar, Ermeni ve Gürcüleri bırakarak Türkleri bilinmeyen yerlere götürdüler. Sürgünden Türkiye'ye kaçabilenler kurtuldu. Türkiye olmasaydı bugün hayatta olmayabilirdik. Allah Türkiye'ye ve Müslümanlara güç versin. Türkiye'nin gücü, varlığı olmasa bugün binlerce Müslüman Türk sıkıntı içinde olabilirdi'' dedi.

Program, Ahıska üzerine yazılmış şiirlerin ve dua okunmasının ardından sona erdi.
    
14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü
    

Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944 yılında, Sovyetler Birliği döneminde Stalin tarafından günümüzde Gürcistan sınırları içinde kalan Ahıska bölgesindeki binlerce insan tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek koşulu ile Orta Asya'ya sürülmüşlerdir.

Binlerce insanın hayatını kaybettiği yolculuk sonunda Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a yerleştirilen Ahıska Türkleri, 12 yıl boyunca burada sıkı yönetim rejimi altında tutulmuştu. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra arşivlerde, sürgünün Stalin'in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası olduğu ortaya çıkmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER