ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:03

AGED Akşehirlileri 'Gül Devri' ile buluşturdu


Konya Akşehir Gönüllü Eğitimciler Derneği (AGED), Fatih Üniversitesi Sanat Tiyatrosu'nca hazırlanan 'Gül Devri' adlı oyunu Akşehirliler ile buluşturdu.

Akşehir Kültür Merkezi'nde sahnelenen ve iki seans şeklinde oynanan oyuna Akşehirliler yoğun ilgi gösterdi. Gül Devri/Ev isimli oyunda Anadolu'dan İstanbul'a gelen iki üniversite öğrencisi üzerinden, günümüzün toplum yaşamı anlatılıyor. Yaklaşık 2,5 saat süren ve iki perdeden oluşan oyun, üç zaman diliminde İstanbul, Anadolu, Mekke ve Medine'de geçiyor. Oyun, aynı kasabanın farklı köylerinde yaşayan ancak aynı üniversiteyi kazanan Bekir ve Cafer'in İstanbul'a gelmesiyle başlıyor. Yurtlarda yer bulamayan ikili, ev aramaya koyulur. Küçük de olsa bir eve yerleşen Bekir ve Cafer, kirayı denkleştiremez. Bir yandan dersler, bir yandan İstanbul'da yaşamanın zorluklarıyla mücadele eden iki arkadaş, aile içi sıkıntılarla da uğraşmak zorunda kalır. Cafer'in alkolik babasının eşine ve kızına uyguladığı şiddet, olayları daha karmaşık hale getirir. Bekir ve Cafer, olayların içinden nasıl çıkacaklarını düşünürken bir misafir kapıyı çalarak, kahramanları bin 400 yıl öncesine götürür.

Oyun ile ilgili açıklama yapan Akşehir Gönüllü Eğitimciler Derneği (AGED) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sümer, "Derneğimiz olarak Akşehirlilerin etkinliğe gösterdiği ilginin ve katılımın yoğun olmasından memnuniyet duyduk, etkinliğe sponsor olarak katkı veren firmalara teşekkür ederim. Fatih Üniversitesi Sanat Ekibi Tiyatro Sorumlusu Aydemir Gültekin'in yazıp yönettiği oyun da izleyiciler zaman zaman gülüyor zaman zaman da hüzünleniyor. Her yıl tiyatro, seminerler ve çeşitli faaliyetlerle ilçemizin eğitim, kültür ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizi bu çalışmalarda yalnız bırakmayan Akşehirlilere teşekkür ederiz." dedi.

Derneklerinin 2012 yılında kurulduğunu her haftaya bir etkinlik gelecek şekilde faaliyet yaptığını kaydeden Sümer, dernek faaliyetleri konusunda şunları kaydetti: "Dershaneye gidemeyen öğrencilere ders ve sınavlara takviye çalışmaları yapmaktayız, Akşehir Belediye Başkanımız Abdülkadir Oğul'un katkıları ile açılan AKMEK Okuma Salonumuz modern ve öğrencilerin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak şekilde dizayn edilmiş ve burada derneğimiz üyesi gönüllü öğretmenler 180 öğrenciye ücretsiz ders vermekte. Amacımız imkanı olmayan öğrencilere yardımcı olmak onlara ön ayak olmaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER