ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 13:09

AGD'den Ayasofya için imza kampanyası

AGDden Ayasofya için imza kampanyası


Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Orhangazi Şubesi, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için ‘İmzanla Zincirleri Kır’ konulu imza kampanyası başlattı.

Düzenlenen imza kampanyasında konuşan Anadolu Gençlik Derneği Orhangazi Şube Başkanı Tuncay Bektaş, "İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya hem bu fethin sembolüdür hem de adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsalidir. İstanbul’un, 1204’de Latinler tarafından istilasında yağmalanan ve tahrip edilen ve daha sonra tekrar Bizans’ın eline geçtiğinde bir harabe şeklinde olan, birkaç kez onarım gören, buna rağmen azametine yakışır bir ilgiyi göremeyen Ayasofya, fetihten hemen sonra temizlenip camiye dönüştürülmüştür. İstanbul’un ilk cuma namazı burada kılınmıştır. İlk cuma namazının hutbesini Fatih Sultan Muhammed okumuş, namazı da Akşemseddin kıldırmıştır." dedi.

Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağıran Bektaş, şunları kaydetti: "Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve bu mahzun halinden kurtulacaktır. Bu hem Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinin bir gereğidir, hem İstanbul’un fethinin bir gereğidir, hem milli iradenin tezahürünün bir gereğidir, hem de sınırlarımıza sahip olmamızın bir gereğidir. İstanbul, İslam’ın baş şehridir. Sembol şehridir. Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Mukaddes bir binadır. Müminlerin bir mabedidir. Bir kez cihetini Beytullah’a dönmüş bir yapıdır. Milletimizin arzusu Ayasofya Camii’nin minarelerinden ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii’nde Âlemlerin Rabbinin huzuruna yeniden durmaktır. Biz bu amaçla Anadolu Gençlik Deneği mensupları olarak, Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılabilmesi için 15 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde “İmzanla Zincirleri Kır” adlı bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Hedefimiz on milyon imzaya ulaşmaktır. Ayasofya Camii’nin açılışı, hakkı üstün tutan mananın yeniden İstanbul tarafından kuşanılması olacaktır. İstanbul’un Fethinin 560. yıl dönümüne yakışan budur ve elbette Ayasofya Camii açılacaktır."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER