ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2014 Cuma 09:49

Ağaçlar çıldırdı

Ağaçlar çıldırdı

Gümüşhane’de ağaçlar Aralık ayının ortasında çiçek açtı.


Gümüşhane’nin Torul ilçesinde son dönemde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu kara kışın ortasında erik ağaçları çiçek açtı. İlçeye bağlı Merkez Mahallesi Konakbaşı Sokak’ta bulunan Afet Konutları bahçesindeki erik (nektar) ağacı hafta sonu tomurcuklandıktan sonra çiçek açtı. Bahçeye 2 yıl önce dikilen genç fidanların çiçek açması Aralık ayının ortasında ilçede ilk kez gerçekleşirken, ağaçların üzerindeki uğur böceği ve kozasından çıkan tırtıl dikkat çekti.

Torul İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görev yapan Ziraat Mühendisi Berayittin Altınkaynak 5 yıldır görev yaptığı ilçede ilk defa böyle bir olaya şahit olduğunu söyledi. Altınkaynak, Torul’un sahilden yüksekliğinin yaklaşık bin metre dolayında olduğunu belirterek, birkaç yıldır hem yaz, hem bahar, hem kış, hem de sonbahar aylarındaki iklim koşullarında farklılık göründüğünü dile getirerek, genç fidanların hem güneyde olması, hem de havaların sıcak gitmesi sonucu çiçek açtığını söyledi.

İlçede yaklaşık 20 gün önce gerçekleşen kar yağışının ardından hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkarak 15-20 derece dolayında olduğunu belirten Altınkaynak, “15 gündür ilçemizde hava sıcaklığı 15-20 derece arasında seyrediyor. Bununla birlikte meyve fidanının güneye bakışı ve rüzgar almayan sıcak bir yerde oluşundan dolayı bu tür bir vakayla karşılaşmış olduk” dedi.

Bahçe sahiplerinden Ayşe Vamin ise bu mevsimde Torul’da ilk kez böyle bir olayı gördükleri için şaşırdıklarını belirterek, geçtiğimiz hafta sonu bahçede ki ağacın çiçeğe yöneldiğini fark ettiklerini söyledi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER