ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 14:22

Ağabey sırtında taşımalı(!) eğitim

Ağabey sırtında taşımalı(!) eğitim


Şanlıurfa merkeze bağlı Güzeller köyü Başak mezrasındaki çocuklar; mezranın köy merkezine bin 900 metre uzaklıkta olması nedeniyle taşımalı eğitim sisteminden yararlanamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşımalı eğitim sistemi için uyguladığı yönetmeliğe göre öğrencilerin taşımalı sistemden yararlanabilmesi için mesafenin en az 2 bin metre olması gerekiyor. 100 metre eksik nedeniyle çamurlu bin 900 metrelik yolu yürümek zorunda kalan öğrenciler, kaymakam ve validen yaşadıkları çileyi görmesini istiyor. Başak mezrasında yaşları 5 ile 14 arasında değişen 12 öğrenci her gün 1900 metrelik zorlu yolu bin bir çile ile kat ediyor. Mezranın okula giden en küçük üyesi Mehmet Zorlu (5) ise sırf okul için çoğu zaman yolu ağabeyinin sırtında tamamlıyor.

Minik öğrencilerin velilerinden İmam Kaya, 100 metre mesafe için çocukların heba edilmemesini isteyerek şunları söyledi: "Devletimizin sağolsun imkanları geniş. İdarecilerimizden bu konuda insiyatif almalarını bekliyoruz. Biz çocuklarımızın hergün servisle okula gidip gelmesini istiyoruz."

Öğrenci velilerinden Mehmet Çiftçi ise "Hergün gözümüz arkada. Bu eziyetten bizi kurtarsınlar. Bir problem yaşanmadan sorun çözülsün." dedi.

Hüseyin Demir de geçen yıl bir çocuğun bu yolu katederken vefat ettiğini belirterek şunları söyledi: " Sayın valimiz de bunu biliyor. Müracaat ettik, hepsine söyledik. Gelip bakan olmadı. Çocuklarımız geçen yıl 2-3 kere köpeklerin ağzından alındı. Bugünden itibaren servis gelmese çocukları okula göndermeyeceğim. ”ifadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise yönetmeliğe işaret ederek 2 kilometre koşulunu nedeniyle konuya çözüm bulamadıklarını hatırlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER