ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:49

Adana Kebabı Usta Eğitimi başlıyor


Adana Ticaret Odası’nın (ATO), Adana Kebabı'nın gelecek kuşaklara aslına uygun olarak taşınabilmesini sağlamak için Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirmesinin ardından, Türkiye’nin farklı kentlerinden kebap ustalarının eğitimine yönelik başlattığı çalışmaları sürüyor.

ATO Başkanı Ali Gizer, Türkiye’nin farklı kentlerinden kebap ustalarına yönelik olarak 22-23 Kasım tarihlerinde Adana’da “Tescilli Adana Kebabı Ustalık Eğitimi” verileceğini söyledi.

Adana Kebabı'nı korumak ve gelecek kuşaklara, aslına uygun olarak aynı damak lezzetinde taşınabilmesini sağlamaya katkıda bulunmak istediklerini kaydeden Gizer, “ Bunun da yolu kebap ustalarının eğitiminden geçmektedir. Böylelikle Adana Kebabı'nın, yurtiçi ve yurtdışında aynı lezzet ve aynı özellikte tüketiciye sunulmasını sağlamış olacağız. Tescil kararının ilanının üzerinden geçen altı yıllık süreçte yurtiçinden ve dışından 200'e yakın firma tescilli Adana Kebabı belgesi ve logosu almıştır. Bu firmalara sertifika verilirken tahsil edilen sembolik rakamlar ise şimdi kebap ustalarımızın eğitimine harcanmaktadır. Böylelikle Adana Kebabı’ndan elde edilen gelir doğrudan eğitime katkı olarak kullanılmış olmaktadır.” dedi. Geçen yıl yapılan eğitimin başarıyla sonuçlandırıldığını aktaran Gizer, “Başarı bize dördüncü eğitimin düzenlenmesi yolunda şevk vermiştir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde düzenlenecek eğitime odamızdan tescil almış firmalardan tüm Türkiye’deki ustaların davet edilmesi sağlanmıştır. Yapılacak olan eğitimlerde; Adana dışından tescil almış firmaların bir ustasının, tüm masrafları odamızla birlikte Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası tarafından karşılanacaktır.” diye konutu.

Önümüzdeki dönemde denetim çalışmalarına hız vererek Adana Kebabı adı altında satış yapanlarla mücadelelerini hukuki yoldan sürdüreceklerini de kaydeden Ali Gizer, “Adana Ticaret Odası, Büyükşehir, Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam belediyeleri ile Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası temsilcilerinden oluşturulan denetim komisyonu ve görevlendirilen hukuk bürolarınca yurtiçi ve dışında yapılacak kontrollerde, kurallara uymadan Adana Kebabı sattığı belirlenen işyerleri ulusal ve uluslararası hukuk hükümleri doğrultusunda cezalandırılacaklardır.” açıklamasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER