ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:31

ABD'ye kaçırılan eser için kampanya başlattı

ABDye kaçırılan eser için kampanya başlattı


Adana’nın Tepebağ Mahallesi’nde 1882 yılında bulunan ve ABD’ye kaçırılan Satsneferu Heykeli’nin iade edilmesi için başlatılan kampanyaya ilk imzayı Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz attı.
13 Kare Sanat Festivali’nin iki temasından birini oluşturan “Heykelimi İstiyorum” kampanyasına ilk katılan Zihni Aldırmaz oldu.
1882 yılında şimdi Tepebağ Ortaokulu olarak bilinen binanın temel kazıları sırasında bulunan ve misyonerler tarafından patates çuvalı içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırılan yaklaşık 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu Heykeli’nin Türkiye’ye iadesi için 13 Kare etkinlikleri çerçevesinde imza kampanyası başlatıldı.
Kampanyaya ilk imzayı Turhan Selçuk’un “Söz Çizginin” karikatür sergisinin yer aldığı Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuayesi’nde Zihni Aldırmaz attı. Ardından Yazar Firuzan, Fotoğraf Sanatçısı Özcan Ağaolu imza atarak, kampanyaya destek verdiler.
İmza kampanyası ile kamuoyu oluşturmak ve halen New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen Hemşire Satsneferu Heykeli’nin ait olduğu yere, Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER