ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:02

AB hibelerinden en çok faydalanan altıncı il oldu

AB hibelerinden en çok faydalanan altıncı il oldu


Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehri Samsun, sosyal projelerde Avrupa Birliği (AB) hibe desteklerinden en çok faydalanan altıncı il oldu. Merkezî Finans ve İhale Birimi’nden alınan bilgiye göre şehirde son bir yılda istihdama yönelik 131 projeye, toplam 15 milyon euro destek alındı.

İşsizlikle mücadelede Samsun, başarılı bir grafik çiziyor. Son yıllarda başta Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim merkezleri olmak üzere çok sayıda kurum, istihdamın artması için büyük gayret sarf ediyor. Özellikle İş-Kur’un açtığı iş garantili 192 meslek edindirme kursunda yetiştirilen 3 bin 763 kalifiye elemanın bir kısmı çalışma hayatına dahil oldu. İstihdam ve eğitim konusunda Samsun, en çok AB hibe desteklerinden faydalanıyor. 2002-2012 yılları arasında 131 projeye hibe desteği alındı. Toplam tutarı 15 milyon euro olan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim, Genç İstihdamının Desteklenmesi, Kayıtlı İstihdamın Teşviki ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi projeleri işsizliğin azalmasına, işgücüne katılıma ve istihdamın artmasına büyük katkı sağlıyor. Projeler bazında en çok hibe kullanan iller sıralamasında Van, Ankara, İstanbul, Konya ve Kayseri’nin ardından altınca sıraya yükselen Samsun, en az işsizin olduğu 21. il oldu. Samsun’da hazırlanan AB projelerinin hibe tutarlarında Kayıtlı İstihdamın Teşviki yüzde 19,05, Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim yüzde 16,15, Sivil Toplumun Güçlendirilmesi yüzde 10,80 paya sahip. Hibe projelerinin tutar bakımından dağılımında ise ilk sırada yüzde 51,88 ile Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim geliyor. Proje başına hibe tutar ortalaması 114 bin 721 euro olan Samsun, ülke geneli ortalaması olan 10 bin euronun altında yer alıyor.

İş-Kur Samsun İl Müdürü Hasan Kılıçarslan, 2013 yılında da meslek kursları açmaya devam edeceklerini söyledi. AB hibe destekli meslek kurslarının istihdama büyük katkı sağladığını ifade eden Kılıçarslan, istihdamın arttırılması ve kalifiye eleman yetiştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA

İmalat sanayisinde de gelişen Samsun, ihracatta kabuğunu kıramıyor. TÜİK’in 2011 yılı verilerine göre 135 ülkeye 441 milyon dolarlık ihracat yapan şehir sanayicisinin en çok mal sattığı ülke Almanya. Ardından Endonezya, İtalya, Irak, Suudi Arabistan, Mısır, Peru, Azerbaycan ve Rusya geliyor. Kişi başına ihracat tutarında 38. sırada bulunan metropol, kişi başı ithalatta ise 21. sırada.

EN FAZLA İTHALAT RUSYA’DAN

İthalatta Türkiye’nin 17. ili olan Samsun’da 256 firma, 78 ülkeden toplam 946 milyon dolarlık ithalat yaptı. Geçmiş yıllara göre ithalat yüzde 54,5, ithalatçı firma sayısı yüzde 15,5, firma başına ithalat tutarı yüzde 30,4, ithalat payı yüzde 19,1 arttı. Şehirde en çok demir çelik, hububat, mineral yakıtlar ve yağlar ithal ediliyor. İthalatta Rusya başı çekerken onu ABD, Almanya, Ukrayna, Uruguay, Çin, Bulgaristan, Kazakistan ve Kanada izliyor.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 46,6’ya çıkan Samsun, 1 milyar 387 milyon dolarlık toplam dış ticaret hacmiyle Türkiye’de 20. sırada buluyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER