ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2014 Salı 21:32

8 ayda 622 hektar orman yandı

8 ayda 622 hektar orman yandı

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara son 8 ayda 179 adet orman yangını meydana geldiğini belirtrek, 'Bu yangınlarda 622 hektar orman alanını kaybettik' dedi.


 

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Türkiye’de nem ve sıcaklığın en ekstrem olduğu bir dönemin geride kaldığını açıkladı. Kara, 8 aylık dönemde Muğla’da yanan orman miktarı ve yangın adedi hakkında bilgi verirken, bu yılın en büyük orman yangının Ören mahallesinde 22 Ağustos’ta çıkan orman yangını olduğunu, ormanlık ve tarım arazi olarak toplamda 543 hektar alanın yandığını açıkladı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Kara, “Çok kritik bir 25 gün geçirdik. Ağustos ayının son üç haftası Türkiye ölçeğinde sıcaklıkların en ekstrem olduğu il Muğla idi. Sıcaklığın 42-43 dereceye ulaştığı nispi nem oranının yüzde 10’lara kadar düştü. Geçtiğimiz hafta rüzgâr hızı Didim, Milas, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye gibi kıyı şeridinde saatte 50-60 km’ye kadar çıkan bir rüzgar hızı vardı. Bu süreç yoğun bir mücadele ile geçti. Hemen hemen her gün üç beş tane orman veya ziraat yangınına müdahale ettik” dedi.

2014 yılının 8 aylık döneminde 179 adet orman yangını meydana geldiğini belirten Kara, “Bu yangınlarda 622 hektar orman alanını kaybettik. Geçen yıl aynı dönemde 240 adet orman yangınında 845 hektar orman alanı zarar gördü. Uzun yıllar ortalamasına baktığımızda ortalama yangın adedi ve yanan alan miktarı her geçen yıl daha da aşağılara çekiliyor. Ziraat ve kırsal alan yangınlarında ise 181 adet yangına müdahale etmişiz. Burada da yanan alan miktarı (tarla, zeytinlik, bahçe) 684 hektar. Kırsal alan yangınlarına Belediyelerimizin yetişemediği yangınlara biz Orman Bölge Müdürlüğü olarak müdahale ediyoruz. Geçen yıl 324 adet ziraat yangını çıkmış ve bu yangınlarda 905 hektar da alan zarar görmüş. Yangın sezonu başladığından bugüne kadar ekiplerimiz canları pahasına da olsa mücadele ediyorlar” dedi.

ÖREN YANGININDA ARAZÖZ YANMA TEHLİKESİ ATLATTI

22 Ağustos’ta Milas Ören Mahallesi Akçakaya mahallesinde büyük bir orman yangını çıktığın hatırlatan Kara, “Bu tarih meteorolojik açıdan en riskli bir dönemdi. Rüzgârın yoğun olduğu sıcaklığın en yüksek ölçekte olduğu bir dönemde meydana gelen bu yangın özellikle sıcaklığın zirve yaptığı 13.00’de yangın çıktı. Bu yangına süratle müdahale ettik. Buna rağmen yangının Batı tarafı yani Bodrum tarafını ve blok ormanlık olan Kuzey tarafını kontrol altına aldık. Bu süreçte bir arazözümüz yanma tehlikesi geçirdi. Bu yangını 15-16 saatte kontrol altına alabildik. Bu yıl önem arz eden tek yangın buydu. Diğer yangınlar 1-5 hektar arasında anında müdahale eli söndürüldü” dedi.

ÖREN’DE 543 HETAR ORMAN VE ZİRAAT ALANI YANDI

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Ören’deki orman yangının çıkış yerinin ziraat arazi olduğunu söylerken, “Yangının çıkış sebebi ile ilgili kolluk kuvvetlerimizin araştırması devam ediyor. Bu yangında yanan kolektif orman alanımız 209 hektar. Toplamda 543 hektar alan yandı. Önemli olan bundan sonra ziraat alanlarındaki yangınlar Ziraat ile uğraşan vatandaşlarımız yazdan kalan kuru otları yakarak ormanlık alanlara zarar verebilir. Bu konuda ziraat alanlarında yakılacak otların yakılmasında çok dikkat edilmesi gerekir. Hava sıcaklıkları artık 33-35 derecelere kadar indi, nem oranı 50-60’lara yükseldi. Rüzgâr da 5-60 kuvvetinden 30 kuvvetine düştü. Tüm bunlara rağmen, yangın sezonu bitti diyemeyiz. Çünkü önümüzdeki Eylül ve Ekim aylarında yağmurlar ile birlikte yıldırım düşmesi sonucu yine orman yangını çıkabilir. Bunun için bizler günün 24 saati yine gözlerimizi ormanlardan ayırmayacağız. Burada vatandaşlarımıza da bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi. 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER