ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 07:21

‘7’den 70’e Gençlik Şenliği’

7den 70e Gençlik Şenliği


 Ege Üniversitesi Öğrencileri, 19 Mayıs Gençlik haftası kapsamında, ‘7’den 70’e Gençlik Şenliği’ düzenledi. Üniversite öğrencileri, etkinlik kapsamında, huzur evi sakinleriyle çocukları bir araya getirerek, yaşlılara unutulmadıklarını göstermeyi amaçladı.

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu 2. sınıf öğrencileri, Yeşilyurt Huzur Evi'nde kalan 30 yaşlıyla, 100 küçük öğrenciyi bir araya getirdi. Projeyi yürüten Ebelik Bölümü öğrencileri, huzur evinde kalan yaşlılarla çocuklara kukla gösterisi düzenledi. Yaşlılar, gençler ve çocuklar daha sonra yan yana oturarak el işi yaptı.

Ebelik öğrencileri tarafından hazırlanan zeybek oyunun izleyen yaşlılar ve çocuklar halk oyunlarının ardından müzik dinletisinde hep birlikte ritim tutarak eğlendi. Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Sorumlu Asistanı Yeliz Çakır Koçak, “Bu proje her yaştan bireyi kapsıyor. Projede, ilkokuldan öğrenciler, okulumuz üniversite öğrencileri ve huzur evi sakinlerini bir araya getirdik. Projeyle, hem çocuğun hem gençlerin hem de yaşlıların ihmal edilmemesi gerektiğini, gençlerin de bir gün yaşlı olacağını akılarına getirmelerini, yaşlıların da bir parça olsun içlerinde olan gençliği yaşamaları ve anımsamalarını istedik. Bunun yanı sıra huzur evi sakinlerine unutulmadıklarını gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Biz onların farkında olduk, bunu hissettirdik. Çocuklar etkinlik sonrası dedeleri ve nineleri gibi gördükleri yaşlıların ellerini öptü.” dedi.

Proje sorumlusu ebelik 2. sınıf öğrencisi Hilal Özdemir ise projeyle, gençlerin ve çocukların yaşlılara destek olmasını istediklerini belirterek, “Yaşlılarında bize yaşadıkları hayat tecrübelerini aktarmalarını istedik. Kültür olarak anne, babayı, dedeyi ve nineyi hatırlamayı bir yerde değerlerimize sahip çıkarak onların yerlerinin huzur evi olmadığını bugünün gençlerine yarının yaşlılarına göstermek istedik.” diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER