ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 20:51

79 yaşındaki adamın organı bağışlandı


Giresun'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 79 yaşındaki Mustafa Kemal Karpuz’ un karaciğeri bugün Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Cerrahi ekipleri tarafından alınarak bir hastaya nakledilmek üzere Malatya'ya götürüldü.

Espiye ilçesinden 15 Eylül'de beyin kanaması tanısı ile hastaneye getirilen Mustafa Kemal Karpuz'un (79) dün akşam saatlerinde yoğun bakım servisinde beyin ölümünün gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ahmet Bal, "Hastamızı kullandığı ilaca bağlı beyin kanaması için birkaç gün ameliyata alamadık. Kan değerleri düzeldikten ve toparlandıktan sonra ameliyatla beyin kanaması boşaltıldı. Sonraki dönemde yoğun bakımdaki takibini yaptığımız sırada dün itibariyle beyin ölümü tanısı konuldu.” dedi.

Karpuz'un yakınları ile temasa geçerek, organ bağışında bulunmaları yönünde isteklerini ilettiklerini anlatan Bal, "Ailesi tarafından organlarının bağışlanması üzerine Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü'nü haberdar ettik. İlçe genelinde döner alıcıya nakledilmek üzere organizasyon düzenledik. Malatya İnönü Üniversitesi'nden ekip gelerek karaciğerini alarak götürdü." diye konuştu.

Bal, hastanın yaşlı olması ve bazı sağlık sorunları nedeniyle sadece karaciğerinin alınabildiğini belirterek hasta yakınlarına organ bağışı yaptıkları için teşekkür etti.

Karpuz'un oğlu Sedat Karpuz da acılarının büyük olduğunu vurgulayarak, "Canımız gitti ama bir can kurtarıyoruz. Bu, acımızı biraz olsun hafifletiyor" diye konuştu.

'TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 80 BİN TANE ORGAN YETMEZLİĞİ İLE YAŞAYAN İNSANLARIMIZ VAR'

Ailenin bu örnek davranışının tüm Türkiye'ye örnek olmasını temenni eden Giresun İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Adem Kırca da, organ naklinin tıbbın ulaştığı en son noktalardan bir tanesi olduğunu söyledi. Kırca, "Organ nakli konusunda Türkiye'de yetişmiş çok iyi hekimlerimiz ve çok iyi organ nakli merkezlerimiz mevcut. Fakat Türkiye'de yeterince organ bağışı yapılmadığından dolayı organ nakil merkezlerimiz hemen, hemen yarım kapasite ile çalışmaktadır. Avrupa'da beyin ölümü gerçekleşen insanların yaklaşık yüzde 85'nin organları bağışlanırken, bu oran maalesef Türkiye'de yüzde 23 civarındadır.” şeklinde konuştu.
Bizim organ nakli hekimlerimiz Avrupa ile boy ölçüşecek seviyede organ nakli yapıyorlar diyen Kırca, “Avrupa'da ki birçok ülkeden çok daha iyiyiz. Mesela İtalya ve Fransa'da böbrek nakli olanların yaşama oranları yüzde 93-94'lerdeyken Türkiye'de yüzde 98 civarındadır. Biz birçok Avrupa ülkesinden daha iyiyiz. Ama bizim sorunumuz organ bağışı yeteri kadar olmadığından dolayı yeteri kadar Türkiye’ deki organ bekleyen insanlarımızı yaşatamıyoruz. Türkiye’de yaklaşık 80 bin tane organ yetmezliği ile yaşayan insanlarımız var. Biz biliyor ki bunların yaklaşık 50 bin tanesi organ nakli yapılabilecek seviyede vücut sıhhatine sahipler. Ama yeteri kadar organlar bağışlanmıyor. Geçen sene Türkiye'de bin 477 tane beyin ölümü gerçekleşti. Bunların sadece 345 tanesinin organları bağışlandı. Yani 50 bin insanımız organ umudu ile beklerken sadece 345 kişinin organları bağışlandı. Geçen sene yaklaşık 9 bin kişi organ yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdi. Biz bunlara organ bulabilseydik, organ takabilseydik bu 9 bin insan şuan da aramızda yaşıyor olacaktı. Bu hastalar hastane köşelerinde sessiz sedasız vefat ediyorlar. Buda bizim içimizi kanatıyor. Bu hastalarımızın tedavi imkanı varken maalesef organ bulanamadığı için yaşamlarını yitiriyorlar” dedi.

Bu konuda toplumumuzun bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Kırca, “Sivil Toplum Kuruluşları'nında organ bağışına önem vermeleri lazım. Organlarımızı cennete götürmeyelim. Organlarımıza cennette değil bu dünyada ihtiyaç var” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER