ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Kasım 2014 Cumartesi 09:46

79 yaşında 3 kişiye hayat oldu

79 yaşında 3 kişiye hayat oldu

Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen yaşlı kadının organları 3 kişiyi yeniden hayata bağladı.


Bursa’nın Karacabey ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki A.Ö, bir hafta önce beyin kanaması geçirerek Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bütün müdahalelere rağmen hayata tutunamayan A.Ö’nün beyin ölümü gerçekleşti. A.Ö’nün yakınları, organ bağışını kabul etti. Aynı hastanede yapılan 5 saatlik operasyonla A.Ö’nün iki böbreği ve karaciğeri alınarak, 3 kişiye takıldı.

Organ alımlarında yaş sınırının bulunmadığını dile getiren doktorları, "Hastamız bir hafta önce beyin kanaması ile hastanemize geldi. Arkadaşların yakın takibi sonucu beyin ölümünün gerçekleştiği fark edildi. Ailesiyle görüştük. Organ bağışını kabul ettiler. Hastamızın karaciğer ve böbreklerini aldık. 3 kişinin hayatı kurtuldu. Hastamız 79 yaşında. Organ alımında yaş sınırı yok, yeter ki organları sağlam olsun. Biz organları inceliyoruz, eğer uygunsa alıyoruz. Daha yaşlı olanlardan da organ aldığımız oldu" diye konuştu.

Organ naklinin Organ Haftasında yapılmasının güzel bir tesadüf olduğuna işaret eden doktorlar, "Organ bekleyen pek çok insan var. Maalesef donör sayısı yetersiz. İnsanlar yaşa bakmadan organ bağışında bulunup birçok kişiyi mutlu etsinler. Çekirge Devlet Hastanesi bu yıl 10 donörü ile bütün hastaneler arasında en çok beyin ölümü bildiren hastane oldu. Herkes fedakarca çalışıyor" dedi.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER