ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2016 Çarşamba 19:31

60 yaşındaki "hür kadın"dan "durmayın gezin" önerisi

60 yaşındaki "hür kadın"dan "durmayın gezin" önerisi

25 ülke dolaştıktan sonra fotoğraf makinesini otostopla bindiği arabada unutan ve makinedeki fotoğraflar sayesinde sosyal medyada fenomen haline gelen 60 yaşındaki Ayşe Kurucu, gençlere "durmayın, gezin" önerisinde bulundu.


Yaklaşık 25 ülkeyi gezen, fotoğraf makinesini otostopla bindiği arabada bırakan ve makinedeki fotoğraflar sayesinde de sosyal medyada fenomen haline gelen 60 yaşındaki Ayşe Kurucu, gençlere "durmayın, gezin" tavsiyesinde bulundu.

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan 3 çocuk, 6 torun sahibi Ayşe Kurucu, yurt dışında çekilen fotoğrafları ve sosyal medyada ünlü olmasının öyküsünü anlattı.

Bir gezi programı sırasında Trabzon'da ayağını incittiğini ve tur aracına geri dönmek için genç bir çiftin bulunduğu araca otostop yaptığını kaydetti.

Arabadan 10 dakika sonra indiğini ve otele gidince "canım kızım" adını verdiği fotoğraf makinesini kaybettiğini fark ettiğini anlatan Kurucu, şöyle devam etti:

"Fotoğraf makinesini unutmuştum. İçindekiler çok önemliydi, 15 yıllık gezdiğim program, hatıralar, anılar ondaydı. Gidince çok üzüldüm. Fotoğrafları görmüşler, ulaşmaya çalışmışlar ama telefon, isim ,adres yok... Sarı çizmeli Mehmet Ağa.. Ama internetteki fotoğrafları gören arkadaşlarım olmuş. Sonunda bana ulaştılar, fotoğraf makinesini bulduğuma çok sevindim."

Hayali İspanya

Tayland'dan Tibet'e, Nepal'den Dubai'ye, Hindistan'a, Sırbistan'a kadar 25 ülke gezdiğini, Türkiye'den de Kars dışında her yere gittiğini söyleyen Ayşe Kutucu, kendisini "hür kız" olarak gördüğünü ifade etti.

Eşinden ayrıldıktan sonra yurt dışına daha çok çıktığını, gezmeyi çok sevdiğini dile getiren Kutucu, hac vazifesini yapmayı çok istediğini, bir arkadaşı vasıtasıyla bir turla görüştüğünü ve kredi kartına 12 taksitle seyahatlerini gerçekleştirmeye başladığını ifade etti.

Ziyaret ettiği ülkeler arasında en çok beğendiği ülkenin tropikal meyveler, yaşam şartları nedeniyle Singapur olduğunu ve bir daha oraya gitmek istediğini söyleyen Kurucu, "Bundan sonra İspanya düşünüyorum. Yolculuk ne zaman bilmem. Turlarla görüşmem lazım." dedi.

Babasından kalan emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını anlatan Ayşe Kurucu, şöyle devam etti:

"Çoluk çocuk büyütürken kendime zaman ayırıp yaşayamadım. Şimdi 'dur' diyen, engelleyen yok. Çevrem de geniş arkadaşlarım da sağ olsun seviyorlar. Ben onları daha çok seviyorum. Ben turlara müşteri buluyorum çevrem geniş olduğu için şirketler de insan başına yüzde bilmem kaç indirim yapıyorlar. Ben ne kadar insan bulursam o kadar masrafsız oluyor."Hayat bir kere, bir sermaye, bir daha verilmiyor. Hayatın olumlu yönlerini bulsunlar, değerlendirsinler, durmasınlar yaşasınlar. Hayat çok kısa hemen gidiyor."

Gençlerle vakit geçirmekten çok hoşlandığını, seyahatleri sırasında zorluk çekmediğini de anlatan Kurucu, "Beni görünce şaşıran oluyor. Gençliğimde de gezerdim zaten, şimdi yaşlanınca daha çok şaşırıyorlar." diye konuştu.

Dünyayı gezerken ilginç fotoğraflar da çektiren Kurucu, gençlere "durmayın, gezin" tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER