ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 15:11

50 yıllık usta çırak bulamıyor

50 yıllık usta çırak bulamıyor

Türkiye’nin en büyük problemlerinin başında işsizlik olmasına rağmen bazı meslek gruplarında çalıştırılacak eleman bulunamıyor.


50 yıllık marangoz ve mobilya ustası Osman Tekin, "İstatistik Kurumunun son açıkladığı rakamlara göre Türkiye gelenlinde-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 17 civarında olmasına rağmen mesleği öğreteceğimiz elaman bulamıyoruz." dedi.

İlkokulu bitirip 12 yaşında Ustaların Ustası Mustafa Keskiner ustanın yanında çırak olarak mesleğe başladığını belirten Osman Tekin "Kimse çocuğunu getirip bir marangoz atölyesinde bir çırak olarak vermiyor. Bu, ileride usta sıkıntısı çekeceğimiz belliydi. Usta sıkıntısını 20 yıl önce gördüğüm için oğlumu yanıma aldım ve meslek lisesi mobilya dekorasyon bölümünde okuttum. Şimdi ise beraber çalışıyoruz. Emekli olmama rağmen eleman bulamadığımız için Oğlumla yardım etmek zorundayım. " diye konuştu.

Uzun yıllar çıraklık eğitimde de ders verdiğini söyleyen yarım asırlık usta Tekin, şöyle devam etti: "50 yıldır mesleğimi severek yapıyorum. Babam beni ustama teslim ederken 'eti senin kemiği benim' diyerek teslim ettiği için ustama saygıda kusur etmedim. Günümüzde ise işsizlik olmasına rağmen çocuklarını bir ustanın yanın verip meslek öğrenmesi için vermek yerine bir yolunu bulup devlet memuru yaparım düşüncesini taşıyorlar. Devlet gerekli önlemleri almazsa birçok meslek gibi peygamber mesleği olan marangozluk da yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır."
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER