ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 12:24

50 haneli Deli Halil mezrası 5 haneye düştü

50 haneli Deli Halil mezrası 5 haneye düştü

Osmaniye'nin Tüysüz beldesi sınırları içerisindeki Deli Halil Mezrası, su sıkıntısından dolayı 50 haneden 5 haneye kadar düştü.


Hayvancılık ve çiftçilikle geçimini sağlayan aileler, 1993 yılında bölgenin su ihtiyacını karşılamak için devlet yatırımlarıyla yüksek bir tepeye 100 tonluk su deposu yapıldığını, ancak buraya da su çıkartılamadığı için çalışmanın çözüm olmadığını söyledi.

Mezranın ‘Deli Halil’ olarak bilindiğini ve Kuma Evleri mevkii olarak kayıtlı olduğunu belirten Evli ve 3’ü erkek 9 çocuk babası 70 yaşındaki Ali Şişek,, "Tüysüz beldesine buranın uzaklığı 7 kilometre, bizim burada tek sıkıntımız suyun olmaması. Elektriğimiz mevcut ancak suyumuz yok. Tüysüzden tankerlerle su taşıyoruz. 21 yıl önce bölgenin su ihtiyacı için su deposu yapılmıştı, evlerin önüne kadar boru döşendi ve çeşmelerimizi almıştık. O yıllarda bir iki defa su aktı bir daha da su gelmedi. Boruların bozulması ve kırılmasından dolayı depo dolmamaktadır. Su tankerleriyle depoya birkaç defa kendi gayretlerimizle su doldurduk ancak çare olmadı." dedi. Su deposu ve su hattının bahçelerine kadar çekildiğini anlatan Şişek, "Bir zamanlar burada hayvancılık yapan yaklaşık 50-51 hane ev bulunmaktaydı. Su olmadığı için herkes göç etti gitti. Yetkililerden bölgeye yeniden su gelmesi için çalışma yapmasını istiyoruz. Su olursa tekrardan bölgede yerleşim olur ve hayvancılık yeniden canlanmaya başlar." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER