ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 09:12

46 yıl önce çekildi

46 yıl önce çekildi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün lise takımında kalecilik yaparken çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı.


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yayımladığı ''Sporda Kayseri Modeli'' adlı kitapta, Cumhurbaşkanı Gül'ün 1967'de lise takımında kalecilik yaparken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri AŞ tarafından yayımlanan ''Sporda Kayseri Modeli'' adlı kitapta, Cumhurbaşkanı Gül'ün, eğitim gördüğü tarihi Kayseri Lisesi'nin futbol takımında 1967 yılında çekilmiş fotoğrafına da yer verildi.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü Uğur Yurt tarafından kaleme alınan kitapta, Kayseri'de 1930'lu yıllardan günümüze dek sporun ve spor tesislerinin gelişimi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesinin spora ve sporcuya bakışı anlatılıyor.

''Bir Fotoğraf ve İki Farklı Detay'' başlığı altında yayınlanan siyah beyaz fotoğraf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şu an Ankara'da yaşayan sınıf arkadaşı Hilmi Akkan'ın arşivinden sağlandı.

Gül'ün okul takımında kalecilik yaptığı belirtilen kitapta, fotoğraf ile ilgili şu detaylar paylaşılıyor:

''Burası Kayseri Atatürk Stadı. Yıl 1967, aylardan Mayıs. Kayseri Lisesi sınıflar arası futbol turnuvası için takımlar maça çıkıyor. 5 Fen-D sınıfının kalesinde Abdullah var. Evet, o Abdullah, Gül'üşüyle etrafına sevgi saçan, duruşuyla güven veren, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den başkası değildir. O tarihten bu yana futbola olan ilgisi azalmayan Cumhurbaşkanı Gül'ün kaleyi koruduğu maçın skorunu bilmiyoruz ama bilinen bir gerçek bu fotoğraf karesinin çok özel bir anlam taşıdığı. Çünkü bu karede daha çimleri bile döşenmemiş, toprak zeminiyle Atatürk Stadı'nın en eski hallerinden birisini gördüğümüz gibi Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün bir zamanlar kalecilik yaparak aktif bir sporculuk geçmişine sahip olduğunu da öğrenmiş oluyoruz.''

Yayımlanan fotoğrafın Cumhurbaşkanı Gül'de olmadığı ve bir süre sonra kitap ile kendisine hediye edileceği öğrenildi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER