ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 12:58

35 yıllık fotoğraf arşivini sergiliyor

35 yıllık fotoğraf arşivini sergiliyor

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde bir fotoğrafçı, 40 bin fotoğraftan oluşan 35 yıllık fotoğraf arşivini, halkın görmesi için iş yerinde sergiliyor.
Göksun'da fotoğrafçılıkla uğraşan 49 yaşındaki Halil İbrahim Yağmur, eski zamanlarda 'fotoğrafın arabı' diye tabir edilen fotoğrafların bir kopyasını saklıyor. Yağmur, 35 yıldır gerek ailece gerekse vesikalık olarak çektiği yaklaşık 40 bin kare siyah-beyaz fotoğrafların bir nüshasını iş yerinin duvarlarına asıyor. Yağmur’un sergilediği fotoğraflar müşterileri tarafından beğeniyle inceleniyor.

Dijital makine çıkmadan önceki yıllara ait silik, kırık ve yıpranmış fotoğrafları da bilgisayar ortamında düzenleyerek sergiye koyduğunu belirten Yağmur, "Bu sergide 1900 ve 1990 yılları arasında çekilmiş yaklaşık 40 bin fotoğraf bulunuyor. Uzun zamandır hayalini kurduğum bu sergiyi bugün iş yerimin duvarlarına asarak sergilemeye başladım. Tahminimizin üzerinde ilgi gördü. Gelen müşterilerim arasında annesini, babasını ilk kez gören bile oldu. Arşivimde rahmetli Alpaslan Türkeş, Erdal İnönü ve sinema sanatçısı Süheyl Eğriboz'un Göksun'a geldikleri esnada çekilmiş fotoğrafları da mevcut. Bu sergiyi açmamın nedeni eski günlerin özlemi. İleriki günlerde arşivimizi daha da büyütüp daha çok fotoğrafla halka açık bir sergi yapmak." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER