ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 16:35

3 günlük esarette flaş gelişme

3 günlük esarette flaş gelişme

3 gündür kar yağışı nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı ve yüzlerce aracın mahsur kaldığı Nusaybin Cizre karayolu trafiğe açıldı.


Cizre-Nusaybin karayolunun 40. kilometresinde binden fazla araç sürücüsü 2 gündür mahsurdu. Saat 15.30'da yolun trafiğe açıldığı haberi geldi.

Yüzlerce kişi dondurucu soğuğun ortasında, kilometrelerce uzayan TIR ve otobüs kuyruklarının arasında çaresizce beklediler. Kimi 48 kimi 72 saattir hava koşullarıyla boğuştu.  Kurtarılmayı bekleyenlerden Sabri Muhammed Derviş, kalbine yenildi. Saat 15.30'da yolun trafiğe açıldığı haberi geldi.

İki günden beri aralıksız yağan yoğun kar yağışı nedeniyle Şırnak’ın merkez köyleri, Şırnak- Uludere ve Beytüşşebap ilçelerine bağlı köy ve mezralara hala ulaşım sağlanamazken, Hakkari- Şırnak ve Şırnak- Eruh yolları da kapalı bulunuyor.

YÜZLERCE ARAÇ BİNLERCE İNSAN MAHSUR KALDI

Şırnak’ın Balveren Beldesi’ne dün sabahtan beri elektrik verilemezken, Şırnak kent merkezinde ise Belediye şehir içi kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar da iki günden beri yağan yoğun kar yağışı nedeniyle kara gömülen araçlarını ve evlerin damlarını kar küreği ile temizlemeye başladılar.

Şırnak kent merkezinde 1 metreyi bulan kar kalınlığı yüksek yerlerde ve Beytüşşebap İlçesi’nde 1,5 metreyi buldu. Kar temizleme çalışmaları çok yavaş yürüdüğü için vatandaşlar tepki gösteriyor. Midyat- İdil- Cizre, Hakkari-Şırnak, Eruh- Şırnak yolları kar, tipi ve çığ nedeniyle trafiğe kapalı bulunuyor.

"YETKiLiLERDEN ÇOK ACiL YARDIM BEKLiYORUZ"

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Yusri Atlı, Cizre Nusaybin karayolunda 3 gündür yoğunkar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını belirterek, Silopi'den yola çıktıklarını ancak 3 gündür 10 metre bile ilerleyemediklerini söyledi.

Atlı, "Araçlarda çok sayıda kadın ve çocuk var. Araçların yakıtları bitmek üzere. En çok yemek ve su sıkıntısı yaşanıyor. Bebeğini 3 gün önce doğumda kaybeden çok hasta bir kadın araçta bebeğinin cenazesi ile Irak'a gitmeyi bekliyor. Kadın ve çocuklar ciddi şekilde tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Karda düşüp yaralananlar var. 3 gündür hiçbir yardım alamadık. Yol açılıncaya kadar mahsur kalanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi için yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz" dedi.

Mahsur kalan tır şoförü Mehmet Çay da "Nusaybin ilçesine 60 kilometre mesafedeyiz. Yolun açılması konusunda 3 gündür hiçbir karayolu ekibini göremedik. Herkes birbirinin camına vurup ekmek ve su talebinde bulunuyor. Burada sadece yöre insanı ve bulunduğumuz noktadaki jandarma bize destek sundu. Üzümlü Jandarma Karakolu bize yemekhanesini açtı" diye konuştu.

Kar yağışının kısmen sürdüğünü anlatan Çay, don olmamasının büyük şans olduğunu belirtti.

Otomobille yolda kalanların yakıt sıkıntısı nedeniyle ısınamadığını anlatan Çay, "Soğukta kalan vatandaşlar mahsur kalan tır ve kamyonlara sığınıyor. Ben de tırımda vatandaşları misafir ettim" dedi.

‘40 KM’DEN FAZLA KUYRUK OLUŞTU’

3 günün sonunda tükendikleri ve güçlerinin kalmadığını söyleyen TIR şoförü Abbas Şaylı “40 saattir aç, susuz, perişan haldeyiz. Sürekli 155’i arıyoruz, ‘Tamam yardım gönderiyoruz’ diyorlar ancak ne gelen var ne de giden. 40 kilometreden fazla araç kuyruğu oluştu. Yolcu otobüslerindeki çocuk ve kadınları hali bizden de beter durumda. Çaresizlik içindeler. Araçlarımız bozuldu, ısınma problemi de başladı. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Birilerin bize yardım etmesi için bekliyoruz. Bu geceyi nasıl geçireceğimizi bilmiyorum” dedi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Şırnak Sağlık Müdürü Ahmet Barış, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunda mahsur kalan Irak uyruklu Sabri Muhammed Derviş'in (69) kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Vatandaşların yardımı ile Çığır Aile Sağlığı Merkezine götürülen Derviş'in burada sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadığını ifade eden Barış, cenazenin sağlık merkezinde olduğunu belirtti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER