ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:45

"28 Şubat mağdurlarının hakları kayıp"


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat döneminde çok sayıda memurun, kılık kıyafet ve başörtüsü olmak üzere inançlarından dolayı işinden atıldığını belirterek, bu kişilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi. Avcı, “Geçmişte ciddi baskılara ve idari zulme uğrayan kamu çalışanlarının hak kayıpları, hükümetin gerçekleştirdiği yasal düzenlemelere rağmen halen devam etmektedir. Mağduriyet tam anlamıyla telafi edilmeli.” dedi.

        Memurların mağduriyetlerinin giderilmesinin, hukuk devleti olmanın bir gereği olduğuna vurgu yapan Avcı, şunları ifade etti: "Hükümet, 2006 ve en son 2012 yılında gerçekleştirdiği yasal düzenlemelerle, 23 Nisan 1999 tarihinden sonra işine son verilen memurların mesleklerine geri dönmelerine ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesine imkân sağladı. Yapılan yasal düzenlemeler, darbe döneminin en sert yaşandığı 23 Nisan 1999 tarihinden önce görevlerine son verilen kamu çalışanlarını kapsamıyor.

        Öte yandan, 23 Nisan 1999 tarihinden önce yahut sonra istifaya zorlanan memurlar için herhangi bir hak doğurmuyor. Baskı, sürgün, disiplin soruşturmaları gibi antidemokratik yöntemlerle istifaya zorlanan ve müstafi sayılan hiçbir kamu görevlisinin mağduriyetini çözmüyor. Hükümetin, 23 Nisan 1999 tarihinden sonra atılan memurlara tanıdığı haklar, bu tarihten önce atılanlara da ve istifa etmek zorunda kalanlara da tanınmalı ve boşta geçen sürelerinin emekliliklerine sayılması sağlanmalı. İstifa etmek zorunda kalanların, hem ellerinde hem de sicil dosyalarında yapılan baskı, sürgün ve disiplin soruşturmalarına ilişkin belgeler ile mahkeme kayıtları mevcut olduğu için herhangi bir suiistimale neden olacak bir durum söz konusu olmayacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER