ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 14:26

2500 yıllık sır!

2500 yıllık sır!

Hristiyanlığın kayıp mezhepi Montanizm'in izlerini taşıyan antik kent gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.


Uşak'ın Karahalli ilçesinde bulunan Hristiyanlığın kayıp mezhepi Montanizm'in izlerini taşıyan Pepuza Antik Kentii gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde Pepuza Antik Kenti, ABD'nin Arizona eyaleti sınırları içerisinde bulunan "Büyük Kanyon"dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu.

Uşak'ın Karahallı İlçesi'nin Belediye Başkanı CHP'li Nihat Süzek, Karayakuplu Köyü'nde Hristiyanlığın kayıp mezheplerinden Montanizm'e ait kilise ve M.S. 2'nci yüzyıla ait Tymion Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkarılması çağrısında bulundu. Bölgede 2 bin 500 yıllık tarihi Clandras Köprüsü'nün de bulunduğunu hatırlatan Süzek, kilise ve antik kentin gün yüzüne çıkarılmasıyla, ilçeye turist akınının başlayabileceğini söyledi.

Karahallı Belediye Başkanı Nihat Süzek, Hristiyanlığın kayıp mezhebi Montanizm'in, Alman Prof. Dr. Peter Lampe ve ABD'li Prof. Dr. William Tabbernee tarafından, yaklaşık 10 yıl önce Karayakuplu Köyü'nde yüzey çalışması yaparken, Pepuza Antik Kenti'nin saptanmasıyla ortaya çıktığını belirtti. Daha sonra Prof. Dr. Lampe ve Prof. Dr. Tabbernee'ye kazı yapmaları için izin verilmediğini anlatan Nihat Süzek, "Pepuza, Hristiyanlar tarafından bilinmeyen bir kent. Adı bu bilim adamlarının çalışmalarından sonra duyuldu. Burada kazı çalışmalarının başlaması bile bölgede ekonomik olarak bir canlanma sağlayacak. İnanç turizmi için bölgeye birçok Hristiyan gelecek ve para bırakacak. Tarihin gün yüzüne çıkarılması halinde, Uşak ikinci bir Efes olur" dedi. Bölgede 2 bin 500 yıllık tarihi Clandras Köprüsü'nün de bulunduğunu hatırlatan Süzek, kilise ve antik kentin gün yüzüne çıkarılmasıyla, ilçeye turist akınının başlayabileceğini söyledi.

MONTANİZM

Montanizm İ.S. 165 yılında Frigya'da ortaya çıkan ve ilk dönem Hristiyanları tarafından kurulan bir mezhep olarak biliniyor. Kadınlara özel bir önem veren mezhep, kadınların rahip kurulunda yer almasını kabul eden tek Hristiyan mezhebi. Kuruluşundan sonra hızla yayılan, Roma ve Konstantinapol'e kadar uzanan mezhebin Frigya uygarlığındaki ana tanrıça Kybele kültüründen etkilendiği, kadınlara toplumda ve kilise yönetiminde erkeklerle eşit rol verdiği belirtiliyor. Montanus'un Hristiyan olmadan önce Frigya bölgesinde Anadolu ana tanrıçası Kibele kültünün rahibi olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle mezhep kadın liderlerin aktif çalışma alanına girmiştir.

Hareketin Montanus'dan sonra en önemli iki ismi Priscilla/Prisca ve Maximilla isimli zengin ve dul iki kadındır. Rivayetlere göre, bu iki kadın Montanus'la tanıştıktan sonra eşlerinden boşanmış, peygamber olarak adlandırılmış ve harekete oldukça önemli katkılarda bulunmuş. Montanus kendini peygamber ilan etmiş, Pepuza'yı merkez olarak seçmiş. Anadolu'da doğmuş olmasına rağmen İtalya ve Kuzey Afrika'ya kadar yayılmış. Pepuza zaman içinde bölgenin dışında yaşayanlar için bir Hac merkezi haline dönüşmüş.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER