ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:06

2013 yılı, 'Emniyet Kemeri ve Hız Denetim Yılı' ilan edildi

2013 yılı, Emniyet Kemeri ve Hız Denetim Yılı ilan edildi


Mardin Emniyet Müdürü Derviş Kara, 2013 yılının tüm yurtta, 'Emniyet Kemeri ve Hız Denetimi Yılı' olarak ilan edildiğini belirtti.

İlde 2012 yılında yaşana trafik kazaları ve 2013 yılında yeni trafik uygulamaları hakkında bilgi veren Derviş Kara, geçen yıl Mardin’deki trafik kazalarında 18 kişinin hayatını kaybettiğini bin 291 kişi yaralandığını ve 8 milyon TL civarında maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

Dünyada meydana gelen trafik kazalarında her yıl 1 milyon 250 bin kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Kara, "Yaklaşık 50 milyon kişi de yaralanmaktadır. Türkiye’de 2012 yılında meydana gelen 1 milyon 300 civarındaki trafik kazasında, 3 bin 750 vatandaşımız olay yerinde yaşamını yitirirken, 270 bin civarında vatandaşımız da yaralandı. Trafik sorunu birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ulusal sorunların başında yer almakta ve yol açtığı maddi ve manevi kayıplarla sürekli olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Böylesine vahim sonuçları olan bir tabloda trafik güvenliğinin sağlanması için denetim, mühendislik, yasal düzenleme, ilk ve acil yardım çalışmalarının etkili ve sürekli bir şekilde yapılmasının yanında, sorunun çözümü; toplumun tüm kesimlerince sahiplenilmesine ve bu hususta yeterli bilincin oluşturulmasına bağlıdır." dedi

Türkiye’de trafik kazalarının nedenleri incelendiğinde; insan faktörünün etkin rol oynadığının görüleceğine dikkat çeken Kara, şöyle konuştu. "Ölümlü kazaların nedenlerine bakıldığında, yüzde 35 oranında aşırı hızdan kaynakladığı görülmektedir. Bu plan doğrultusunda 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılması hedeflenmiştir. Emniyet kemeri kullanımının ölüm ve yaralanma sayılarında yüzde 47 ile yüzde 60 arası oranlarda azalma sağladığı, araç içerisinde bulunanları kaza anında zarar görmekten koruyan ya da ağır yaralanmaları önleyen etkili bir hayat sigortası olduğu göz önüne alınarak, 2013 yılı tüm yurtta Emniyet Kemeri ve Hız Denetimi yılı olarak ilan edildi.”

2015 yılına kadar kemer takma oranının şehir içerisinde yüzde 70, şehir dışında yüzde 90’a çıkarılması hedeflendiğini kaydeden Kara, "Eylem Planı doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için hız ve emniyet kemeri denetimleri yanında, alkol denetimi, ağır taşıt denetimi, elektronik denetim sistemleri, motosiklet denetimi, trafik ışık ve işaret ihlali denetimi ve cep telefonu denetimi de yapılmaya devam edecektir. Bu kapsamda il genelinde plaka tanıma ve elektronik denetim sistemleri faaliyete geçecektir. Kısacası bu imkânlar sayesinde trafik ihlalleri artık gözden kaçmayacaktır. Niyetimiz vatandaşımızı tedirgin etmek değil, trafik kurallarına uymaya teşvik etmektir." diye konuştu
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER