ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 11:42

200 yıllık askerlik özlemi "tezkere"yle bitti

200 yıllık askerlik özlemi "tezkere"yle bitti

Çayeli ilçesinde ailedeki boy kısalığı nedeniyle yaklaşık 200 yıldır kimsenin askerlik yapamadığı Sarıyer ailesinde bir çocuklarının askerlik yaparak tezkere alması, köyde çoşkuyla karşılandı.


Çayeli ilçesine bağlı Çilingir köyünde yaşayan ve ortalama 90 ile 110 santimetre aralığındaki boyları nedeniyle aileden hiçbir erkeğin askerlik yapamadığı Sarıyer ailesinin bu özlemi, yaklaşık 200 yıl sonra Resul Sarıyer'in askere gitmesiyle sona erdi.

Ailenin ilk uzun boylu erkeği olan 1,75 metre uzunluğundaki 22 yaşındaki Resul Sarıyer (22), Aydın ve Muğla'nın Datça ilçesinde er olarak askerliğini yaptıktan 12 ay sonra köyüne döndü.

Sarıyer ailesi, yıllardır süren askerlik özlemini çocuklarının vatani görevini yapıp döndükten sonra düzenledikleri şenlikle kutladı.

Köydeki yaş çay alımevinde düzenlenen şenliğe Sarıyer ailesi, akrabaları ve köylüler katıldı. Kısa boylu oldukları için askere gidemeyen İsmail ve Yaşar Sarıyer de kardeşleri Resul Sarıyer ile birlikte tulum eşliğinde horon oynadı.

 "HERKES BENİ BEKLİYORDU"

Askerliğini tamamlayarak köyüne dönen Resul Sarıyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı duygular yaşadığını belirterek, "Babam, dedem ve daha bir çok kişi 200 yıldır askere giden olmadı, bana nasip oldu askere gitmek. Herkes beni bekliyordu, hayırlısı ile gittik bitirdik ve geldik. Vatan sevgisi çok güzel bir şey, çok zor tarif etmek" diye konuştu.

Ailede herkesin kendisinin askere gidip gelmesini beklediğini dile getiren Sarıyer, ağabeyleri, annesi ile ailedeki herkesin hep "Resul büyüsün askere gitsin gelsin" diye konuştuklarını söyledi.

Sarıyer, askerlik yaptığı için çok mutlu olduğunu anlatarak, "Bizim ocaktan askerlik yapan bir adam çıksın' diyorlardı. Biz de gidip yaptık. Vatan borcu zor değil ama annemi özledim. Keşke babam yaşasaydı ve benim askerlik yaptığımı görseydi. Askerlik başka bir duygu" dedi.

Anne Fatma Sarıyer de Allah'a şükrettiğini ifade ederek, "Sevinçliyim Allah nasip etti, askerliğini yaptı geldi. Askere gönderdikten sonra insan çok merak ediyor, çok dua ettim. Bitirdi ve geldi, çok sevinçliyim" diye konuştu.

"NE BABAM, NE DEDEM, NE DE BEN GİDEBİLDİK"

Kısa boylu olduğu için askerliğin yapamayan İsmail Sarıyer de kardeşini askere sevinçli gönderdiğini belirterek, tezkeresini de aynı şekilde sevinçle karşıladıklarını anlattı.

Ağabey Sarıyer, kardeşiyle gurur duyduğunu vurgulayarak, "Ne babam, ne dedem, ne ben, ne de diğer kardeşim gitti. Keşke hepimiz gidebilseydik" ifadesini kullandı.

Yaşar Sarıyer de kardeşi gibi askere çok gitmek istemesine rağmen boyundan dolayı gidemediğini belirtti.

 "ASKER BEKLEMEK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY"

Aileden herkesin askerlik yapmak istediğini dile getiren Yaşar Sarıyer, şunları kaydetti:

"Aileden herkesin askere gitmesini çok isterdim. Kardeşim gitti geldi sevinçliyim. Vatanı beklemek asker beklemek çok güzel bir şey. 12 ay boyunca gün sayıyorsun, bazen saat saatlere bakıyorsun. Çok özel duygular yaşadım. Kardeşimi giderken neşeyle uğurladım, gelince de neşeyle karşıladım."

 "EN SON ASKERE GİDEN GERİ GELMEMİŞ"

Sarıyer ailesinin en yaşlı üyesi Sebahat Çakır da ailede 200 yıldır askere giden kimsenin olmadığını dile getirerek, aileden en son askere giden kişinin de geri dönemediğini söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER