ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 08:09

2 Sudanlı çocuk Uyku hastalığına yakalandı


Güney Sudan'da birçok çocuk yemek yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra derin bir uykuya dalıyor ve uzun süre uyanamıyor. Kimse Yok Mu Derneği, bu hastalığa yakalanmış 2 çocuğu tedavi ettirmek için Türkiye'ye getirdi. Dernek yetkilileri, Güney Sudan'da 2 bin 800 çocuğun bu hastalıkla savaştığını söyledi.

Güney Sudanlı Maguret Frade (11) ve Kenaladu Aizek Lapa (15), Kimse Yok Mu Derneği tarafından Türk Hava Yolları (THY)'nin tarifeli uçağıyla Türkiye'ye getirildi. İstanbul Atatürk Havalimanı'na saat 00.00'da gelen çocukların halsiz olduğu gözlendi. Konuklara Kimse Yok Mu Yurtdışı Yardımlar Sorumlusu Orhan Erdoğan eşlik etti. Sudanlı çocuklara uygulanacak tedavi hakkında konuşan Erdoğan, "Yardımlar sırasında Sağlık Bakanlığı Müsteşarıyla tanıştık. Kendisi bize Güney Sudan'ın bir bölgesinde sağlığı bozuk olan çocuklardan bahsetti. Bu çocuklar günde 5-6 defa sendrom geçirip bayılıyor. Çocuklara yardımcı olmak için 2 tanesinin tedavisini Türkiye'de yapacağız. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde çocukların tedavisini tamamlayıp Sudan'a geri götüreceğiz" dedi.

Güney Sudan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Felix Lado Johnson, Kimse Yok Mu Derneği'nin yardımları hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Johnson, "Çocuklarımız 6 yaşından beri bu halde yaşıyor. Çocuklarımızın yaşları büyük olmasına rağmen büyümüyorlar. Yemek yerken bir anda uyuya kalıyorlar. Türk doktorların katkılarıyla bu çocukların iyileşeceğine inanıyoruz. Türkiye'ye, Kimse Yok Mu Derneği'ne çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tekerlekli sandalyelerle Türkiye'ye getirilen hasta Sudanlı çocuklar, dernek yetkililerin gözetiminde tedavi edilme üzere Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER