ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 16:02

1850 yıllık tarih talan edildi

1850 yıllık tarih talan edildi

Antik kentteki mezarlardan birinde bulunan mozaiğin de çalındığı ortaya çıktı.


Denizli'nin Çivril İlçesi'nin Işıklı Mahallesi'nde bulunan Eumania Antik Kenti'ndeki 1850 yıllık mezarların korunamadığı için talan edildiği ortaya çıktı. İki yıl önce dönemin Denizli Valisi Abdülkadir Demir'in ziyaret edip korunmasını istediği antik kentteki mezarlardan birinde bulunan mozaiğin de çalındığı ortaya çıktı.

Denizli'nin antik kentler konusunda oldukça zengin bölgelerinden Çivril'de yaşanan hırsızlık olayları bu tarihi mekanları korumanın yetersizliğini gözler önüne serdi. Son olarak Işıklı Mahallesi'nin üst kesimlerindeki Sarıbaba Mevkisi'ndeki tarihi mezarlar talan edildi.

Dönemin Valisi Abdülkadir Demir'in ziyaret ederek, önlem alınması talimatını verdiği bir mezardaki mozaik hırsızların hedefi oldu. Bergama Kralı II. Attalos'un, kendisinden önceki kral olan kardeşi Eumenes için kurdurduğu bilinen Eumania Antik Kenti'ndeki nekropolde, Vali Abdülkadir Demir, dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Çivril Kaymakamı Orhan Burhan, Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz ile birlikte incelemelerde bulunmuş ve buranın korunması talimatını vermişti. Ancak görevliler tarafından etrafı çevrilen ve üzeri naylonla örtülen bir mezardaki üzerinde büyük bir haç figürü bulunan mozaik kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Çalınan mozaikle ilgili Çivril Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı öğrenildi.KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER