ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 20:20

1 liraya hapis cezası geldi

1 liraya hapis cezası geldi

Liseli kızların tehditle 1 lira istemeleri olayında karar çıktı. 4 genç kız hapis yatacak...


Yargıtay, İzmir'in Gaziemir ilçesindeki bir parkta, aynı lisede eğitim gördükleri kız öğrencilerden tehditle 1 lira aldıkları iddiasıyla yargılanan öğrencilere verilen cezaları onadı.
    
İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, ''yağma ve yağmaya teşebbüs'' suçlarından yargılanan Z.B, H.Ö, Ş.B. ve E.A'nın 2 yıl 9 ay 10'ar gün, S.E'nin ise 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı kararı inceleyen Yargıtay 6. Ceza Dairesi, sanıklar S.E, Z.B, Ş.B, E.A. ve H.Ö. hakkında P.Ç. ve M.F'ye karşı işledikleri suçlardan dolayı aldıkları cezayı onadı. Sanık Z.B. hakkında T.A. ile ilgili verilen hükmü ise bozdu.
    
Bozma gerekçesi olarak  ''Z.B'nin yakınan T.A'ya paran var mı- diye sorduğu, yakınanın umursamaz bir şekilde cevap vermesine kızan sanığın, kendilerinden şikayetçi olmayan T.A'nın kolunu tutup kıvırdığı ve saçını çektiğini belirtti. Bu süre içinde sanık Z.B'nin tekrar para istemediği, cebinin, çantasının yoklanması ya da vermediği taktirde tehdit içeren sözler söylemediği, eylemi itibariyle sanığın yağma suçunu işlemeye yönelik olarak herhangi bir işaret, cebir, tehdit ve bunu çağrıştıran söz ve beyanı bulunmadığı gözetilmeden, atılı suçtan sanığın beraatı yerine mahkumiyetine karar verilmesi, bozmayı gerektirmiştir'' denildi.
    
OLAY ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ:
    
Gaziemir Kipa Lisesi'nde okuyan bazı kız öğrencileri, 2007 yılında S.E, Z.B, Ş.B, E.A. ve H.Ö. hakkında okul yönetimine şikayette bulunmuş, iki öğrenci kendilerinden tehditle 1 TL alındığını iddia etmişti.
    
Olayın polise intikal etmesinin ardından gözaltına alınan öğrenciler hakkında, ''yağma ve yağmaya teşebbüs'' suçlarından dava açılmıştı.
    
İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2008 yılında görülen davanın karar duruşmasında, P.Ç. ve M.F'den zorla 1'er TL para almakla suçlanan sanıklardan Z.B, H.Ö, Ş.B. ve E.A'ya 2 yıl 9 ay 10'ar gün, S.E'ye ise 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.
    
Z.B'ye ayrıca, T.A. isimli başka bir öğrencinin kolunu kıvırıp, kendilerine para vermesini istemekten 7 bin 500 TL para cezası verilmişti.
    
H.Ö, Ş.B. ve E.A'nın cezaları 5'er bin TL para cezasına çevrilmiş, tutuklu yargılanan 3 kız tahliye edilmişti. Z.B'nin daha önceden sabıkası olduğu, S.E'nin de yaşının büyük olması nedeniyle cezaları ertelenmemiş, ceza alan tutuklu sanıklar Yargıtay aşaması uzun süreceğinden tahliye edilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER