ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:02

Yerli otomobil projesinde büyük gelişme

Yerli otomobil projesinde büyük gelişme

TÜBİTAK’ın destekleyeceği yerli elektrikli araç üretimi çağrısına, 20 konsorsiyum başvurdu.


Türkiye yerli elektrikli araçlar için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bu konuda açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, TÜBİTAK’ın destekleyeceği yerli elektrikli araç üretimi çağrısına, 20 konsorsiyumun başvurduğunu söyledi.

Elektrikli araç teknolojilerinin yerli olarak geliştirilmesi ve bu bileşenlerin kullanılarak yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını bildirdi.

Bu projeye TÜBİTAK yüzde 100 Ar-Ge desteği verece. Bakan Ergün, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında çıkılan “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı çağrıya 20 konsorsiyumun başvuruda bulunduğunu açıkladı ve başvuruları değerlendiren TÜBİTAK’ın, 10 konsorsiyumun projesini elediğini belirtti.

1375084154_fft99mf608199.jpeg

10 projenin ikinci aşamaya geçmeye hak kazandığını söyleyen Bakan Ergün, başvurular arasında otomobil, otobüs ve hafif ticari araç projeleri bulunduğunu açıkladı.

Ergün açıklamasında, desteklenecek projelerin en fazla 4 yıl içinde tamamlanacağını ve bu süre sonunda prototip araçların hazır hale getirileceğini belirtti ve daha sonra üretici kuruluşlar tarafından seri üretime geçileceğini söyledi.

Üretilecek araçların kritik ve yeni teknolojilere sahip, dünya ile rekabet edebilecek fiyat ve kaliteye sahip olacaklarını söyleyen Bakan Ergün, “Bakanlığımız, üretilecek araç segmentine bağlı olarak 5 yıl boyunca toplam 200 araç alımı yapacak ve yerli elektrikli araçların kamu alımlarında da yer alması için teşvik çalışmaları etkinleştirilecek” dedi.

KAYNAK : Yerli otomobil projesinde büyük gelişme

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER