ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 13:49

Yeni BlackBerry 10 burada!

Yeni BlackBerry 10 burada!


BlackBerry dün akşam yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı işletim sistemini açıkladı. Düşüşe geçen market payı ve modası geçen QWERTY klavyesiyle BlackBerry tam anlamıyla bir imaj değişikliğine gitti. BlackBerry 10'daki yenilikleri sizlere kısaca sıralamak istedik. Bakalım yeni işletim sistemi 2 yıllık çalışmaya değmiş mi..

Altı çizilmesi gereken özelliklerden biri BlackBerry Flow. Firmanın NewYork'ta düzenlediği etkinlikte en çok bahsedilen konulardan biriydi: Multitasking. BlackBerry 10 için dünyanın farklı yerlerinden insanların görüşlerine yer verilen tanıtımda kullanıcıların en çok beğendiği özellik de bu oldu. Çoklu ekran Galaxy Note 2 ile dikkatleri çeken ve yeni telefonların hepsinde olması gereken bir özellik.

Diğer bir eklenti sosyal medya siteleri konusunda. Tüm sosyal medya elinizin altında. BB10 kullanıcıları için de BlackBerry kullanıcılarının alışkın olduğu BBM bulunuyor. BBM'de de yenilikler bulunuyor.

Ayrıca BlackBerry Hub da yenilenenler arasında. Sosyal medya integresyonları ile bağlantılı olarak BlackBerry Hub bildirimlerinizi önceki işletim sisteminden tamamen bağımsız ve kullanışlı bir ara yüzle sunuyor.

Dün akşamki diğer bir konu da klavye üzerineydi. BlackBerry CEO'su Heins kolay kullanım konusunda bir numara olarak gördüğü klavye özelliklerine de dikkat çekti. BlackBerry klavyedeki yenilik, farklı dilleri algılayabilmesi oluyor. Bir çok dil desteği bulunduğu belirtiliyor. Farklı dillerde yazdığınızda hatalarınızı dili algılayarak düzeltebiliyor.

1359626488_gsmarena004.jpg

Ana sayfadaki küçük kaydırma işlemleriyle kısayollar ve uygulamalara kolayca ulaşılabiliyor. Her uygulama için yeni bir tasarım oluşturulmuş durumda. BlackBerry Messenger video aramaları ve ekran paylaşımlarıyla desteklenmiş durumda. Ekran paylaşımları ile uzaktan bir BB10 telefonu kontrol edebiliyorsunuz.Kamerada ilgi çekici bir zamanlama seçeneği bulunuyor. Bu sayede kişilerin yüzüne odaklanarak gözü kapalı fotoğraflardan kurtulmanızı sağlıyor. Kameranın manual odaklama seçeneği de bulunuyor. Görüntünün istediğiniz bölümüne odaklayarak çekim yapabiliyorsunuz. Nokia'nın Smart Shoot lensleriyle Scalady teknolojisini kullanıyor.

1359626503_gsmarena005.jpg

Ayrıca kamera çekimlerinize filtre ve efektler uygulayabileceğiniz editör bulunuyor. BlackBerry'nin yeni tarayıcısının da çok hızlı olduğu belirtiliyor. Ara yüz geçişlerinde oldukça hızlı ve stabil görünüyor. BlackBerry'nin amiral gemisi satışa sunulduğunda bu özellikleri test etme şansı bulacağız.

1359626513_gsmarena006.jpg


1359626528_gsmarena007.jpg


1359626542_gsmarena008.jpg


1359626553_xperia-z-zl-09-slashgear.jpg

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER