ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2014 Çarşamba 14:14

Yaşam kaynağı Güneş

Yaşam kaynağı Güneş

Güneş yüzeyindeki son 24 yılın en büyük lekesi "AR 12192"nin zaman atlamalı çekim tekniği görüntüleri görenleri büyüledi. 


Güneş yüzeyindeki son 24 yılın en büyük lekesi "AR 12192"nin zaman atlamalı çekim tekniği görüntüleri görenleri büyüledi. Ekim ayının 14-30 arasında son 24 yılın en büyük güneş lekesi görüntülendi. 129 kilometre çeperindeki leke Güneş'in kızgın yüzeyinde inanılmaz kareler oluşturdu.

Bu harikulade an, Amerikan Uzay Araştırma Merkezi (NASA) Güneş Hareketleri İzleme uzay mekiği kameralarına an be an yansıdı. Güneş patlamaları ve lekesi muhteşem bir timelapse olarak montajlandı. Ortayada unutulmaz bir video çıktı. 

17 BİN GÖRSEL KULLANILDI

"Infinity Imagined" adlı bilim blogu kurucusu James Tyrwhitt-Drake tarafından hazırlanan timelapse için 17 bin görsel kullanıldı. Video saniyede 52.5dakikayı gösteriyor. Başka bir deyişle 16.5 günü 8 dakikada anlatıyor. Daha kaliteli olması için Tyrwhitt-Drake, görüntüleri tersdüz etti. Çok parlak ışıkların olduğu yerlerde ultraviole 304 Angström dalgasını kullandı. 

Güneş'in yüzeyine yakından bakın 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER