SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2014 Cuma 14:14

Yarı insan yarı robot gerçek oluyor

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/a-1493914-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/a-1493914-622x360.jpg
Yarı insan yarı robot gerçek oluyor

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan ve iki kolu olmayan Leslie Baugh’a beyni tarafından kumanda edilebilecek protez kol takıldı.


ABD’de 40 yıl önce geçirdiği bir elektrik kazasında iki kolunu da kaybeden Leslie Baugh, geçirdiği özel bir tedavi sürecinin ardından düşünerek istediği hareketi yapmasına olanak sağlayan protez kollarına kavuştu. Baugh, Washington’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi’nde yürütülen tedavide önce kaslarının onarılması için özel bir operasyon geçirdi.

Daha sonra protez kol takılan Baugh, bu sayede her iki kolunu da rahatça kullanarak gündelik yaşamına devam edebilecek. Johns Hopkins Hastanesinde operasyonu yöneten Albert Chi, yapılan operasyonun yeni tıbbi bir prosedür olduğunu belirterek,

“ Onarılan sinirlerle elleri ve kolları hareket edebilecek. Mevcut sinirlerin onarılmasıyla beyin tarafından kontrol edilen ve üst kol bölgesinde protez cihazlara ihtiyacı olan kişileri tedavi edebilme olanağı sağladık” dedi.

Öte yandan Baugh, geçirdiği operasyonun ardından omuz hizasında eş zamanlı kontrolü sağlayan operasyon geçiren ilk kişi oldu.  

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Windows 8 yüklü bilgisayara Windows 7 kurulabililir mi?

SONRAKİ HABER

Hangi telefonun gece çekimi daha iyi?

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.