ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:08

Xperia Z’ye saf Android desteği!

Xperia Zye saf Android desteği!

AOSP geliştiricileri Xperia Z'yi proje kapsamına aldıklarını resmi olarak açıkladı.


Sony’nin 2013 yılı amiral gemisi Xperia Z, Android 4.1.2 ile kullanıcıların beğenisine sunulurken, Sony lansman esnasında telefon için Android 4.2 güncellemesinin kısa süre içerisinde yayınlanacağını duyurmuştu. Xperia S’teki tecrübeye dayanarak kısa süreden kastın yine 6-7 aylık bir süreyi kapsadığını ifade edebiliriz. Zira bakıldığında telefonun tanıtılması üzerinden 4 aydan fazla süre geçti.

Xperia Z kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir gelişmeye değinecek olursak, Android geliştiricileri AOSP (Android Open Source Project) yazılımıyla telefona destek vereceklerini açıkladı. Benzer destek geçtiğimiz yıl Xperia S için de verilmişti.

Android işletim sistemi projesinin adı olan AOSP için saf Android ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Diğer üreticilerin aksine kaynak kodlarına herhangi bir arabirim dahil edilmez, hatta Google dosyaları bile söz konusu ROM’un içeriğinde yer bulmaz. Kullanıcı dilerse istediği Google uygulamasını GAPPS adı verilen dosyalardan yükleyebilir.

Xperia Z’nin AOSP tarafından destekleneceği Sony tarafından resmi olarak açıklandı. ROM’un yüklü olduğu videoya bakılacak olursa, yazılım ilk aşamada stabil görünüyor. SD-kart, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LED ışık ve sensörler çalışırken; sesli arama ve kamera noktasında Sony ve geliştiriciler ortak bir çalışma yürütmeye devam ediyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER