ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 11:24

Xperia Z ve HTC J Butterfly karşı karşıya

Xperia Z ve HTC J Butterfly karşı karşıya

HTC ve Sony cephesinde halihazırda en iddialı olan telefonların kamera ve işlemci performansları değerlendirildi.


Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde HTC tarafından tanıtılan ve dünyanın Full HD çözünürlüklü ilk telefonu ile CES 2013 etkinliğinin ses getiren ürünü Xperia Z, kamera ve Benchmark testlerinde karşı karşıya geldi.

Teknik özellikleri neredeyse aynı telefonların ikisi de 5-inç boyutunda ve Full HD çözünürlüğe sahip. Yine 4 çekirdekli Qualcomm işlemci, Adreno 320 GPU, 2GB RAM ve 13MP çözünürlüklü kameranın da her iki telefonda yer aldığını görüyoruz.

İlk olarak her iki telefonda yer alan kameralar karşılaştırılmış ve çekilen örnek bir görsel sunulmuş. Burada Sony Xperia Z’nin ışıksız ortamda daha net ve canlı bir çekim gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. İşlemci performansına gelmeden önce telefonların ses performanslarında da söz edilmiş. Bu noktada ise Beats Audio desteğini yazılım ve donanım olarak arkasına alan J Butterfly rakibini geride bırakmayı başarıyor.
1360395919_htc-butterfly-vs-sony-xperia-z-benchmark.jpg Xperia Z soldaki, J Butterfly ise sağdaki

Telefonların GPU ve CPU performanslarını değerlendiren Benchmark testinde ise yine J Butterfly’nin rakibini geride bıraktığını görüyoruz. Her iki telefonda da aynı işlemci birimleri kullanılmasına rağmen bu derece küçük bir farkın oluşması normal olarak değerlendirilebilir. Ayrıca bu testlerin telefonun bulunduğu sıcaklık ortamında göre değiştiğini ve resmi sonuçlar olmadığını belirtelim.

Bunun yanında telefonlar kullanılan arabirimin işlemci ile uyumu da söz konusu bu testlerde etkin rol oynar. Bunun yanı sıra Xperia Z’nin HDR destekli video kamera kaydı sağlaması ve su geçirmez yapısıyla yine fark oluşturan detayların başında geliyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER