ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 13:53

Windows 9 mu geliyor?

Windows 9 mu geliyor?

Türkiye henüz Windows 7'den 8'e bile geçememişken Microsoft'un Windows 8'i piyasaya sürme hazırlığı içinde olduğu iddia edildi.


Daha önce gelen bu haberimizde sizlere duyurduğumuz gibi Microsoft'un orijinal Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz veya düşük fiyatlı bir güncelleme yapacağı veya yeni bir işletim sistemi versiyonu olacağı şeklinde söylentiler olmuştu.

Diğer bir söylentiye göre ise Windows'un tabletlerde 7 ve 8 inçlik ekranlara destek sunacağı ve 7 inçlik tablet segmentinde mücadele için donanım gereksinimlerinden kısıntı yapılacağı iddia ediliyordu.

PCBeta forumlarında kendisini Windows 9 geliştiricisi olarak tanıtan bir üye ilginç iddialarda bulunmuştu. Üyenin verdiği bilgilere göre, Blue güncellemesi Windows 8 için önemli görsel değişiklikler sunacak.

Mesela, Windows Phone 8 işletim sisteminde gördüğümüz ölçeklenebilir başlangıç ekranı öğeleri artık masaüstü ve tabletlere de olacak.

Microsoft, Windows 8'de masaüstü modunu biraz kırpmıştı ve Blue'da da buna devam edecek. Modern Windows arayüzü Blue güncellemesinde devam ederken, masaüstü modunu bu kez görev çubuğu olmadan görecebileceğiz. Modern arayüz için masaüstünde bazı görünüm değişiklikleri de yapılacağı söyleniyor.

Windows kernel versiyonunun 6.3 sürümüne yükseltilecek olması ise yapılacak diğer bir değişiklik.

Microsoft tarafından Blue ile ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama gelmedi. Fakat sızıntılar bu bilgileri doğruluyor. Microsoft bu versiyonu MWC 2013'te tanıtabilir.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER