ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 16:47

Twitter'a yeni bir buton geliyor

Twittera yeni bir buton geliyor

Kullanıcılar yazım hatalarından dolayı artık twitlerini silmeyecek.


Tweet yazarken yazım yanlışı yapıp tüm tweeti silmek zorunda kalanların, uzun zamandır beklediği tweetleri düzenleme özelliği sonunda Twitter‘a geliyor.

The Desk‘in kaynaklarından ulaştığı bilgiye göre yazarların tweetler üzerinde “ufak” değişikliklikleri yapması yakında mümkün olacak. Bu yeni tweet düzenleme seçeneğiyle Twitter kullanıcıları tweetlerini yayınladıktan sonra sadece bir kereye mahsus olmak üzere değiştirebilecek.

Çoğu Twitter kullanıcısının en büyük şikayetlerinden biri yazım yanlışları, yanlış link kopyalama ya da eksik bilgi yazıp gönderme gibi sebeplerden tweetlerini silmek ve baştan yazmak zorunda kalmaları.


Sadece bir harf yüzünden koca tweeti silmek bu kullanıcılara hem zaman hem de kısa süre içinde aldıkları favori ve retweet’leri kaybettirirken şimdi bu yeni “editleme” özelliği ile bu sorunlar da tarihe karışmış olacak.

Ayrıca sadece normal kullanıcılar değil; topluma mal olmuş kişiler ve özellikle markalar bu yazım yanlışları yüzünden prestijlerinden olmayacaklar.

Ancak Twitter, bu düzenleme özelliğinin kötüye kullanılmasını istemiyor ve bunun için bazı şartlar belirlemiş durumda.

Kullanıcılar tweetlerini gönderdikten sonra, sadece kısa bir süreliğine, tweetin yanında “edit” (düzenle) seçeneğini görecekler.

Bu seçeneği tıklayan kullanıcılar yazım, noktalama yanlışlarını düzeltebilecekleri, yeni kelimeler ekleyip çıkarabilecekleri değişiklikler yapabilecek ancak tüm tweetin baştan sona değiştirilmesine izin verilmeyecek.

 Hatırlanacağı gibi Facebook da yakın zamanda önce masaüstünde, sonra mobilde iletilerin üzerinde sonradan değişim yapma özelliğini hayata geçirmiş ve böylelikle kullanıcıların yazım yanlışları yüzünden beğeni, yorum ve paylaşımları kaybetmesinin önüne geçmişti.

Her ne kadar Twitter, resmi olarak bu özelliği henüz doğrulamıyor olsa da Facebook’un ardından Twitter’ın da aynı hayat kurtarıcı özelliği hayata geçirmesi çoğu kullanıcıyı sevindirecek gibi gözüküyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER