ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 13:16

Türkiye'nin nükleer geleceği parlak

Türkiyenin nükleer geleceği parlak

Türkiye'nin nükleer geleceğinde aktif rol alacak öğrenciler Moskova'daki eğitimlerini zaman zaman nükleer santrallerdeki pratiklerle geliştiriyor.


Türkiye'nin nükleer geleceğinde aktif rol alacak öğrenciler Moskova'daki eğitimlerini zaman zaman nükleer santrallerdeki pratiklerle geliştiriyor.

Burada, nükleerle ilgili detaylı bilgi alan öğrenciler, bir nükleer santralin çalışma sistemini yerinde inceledi.

Yakın bir gelecekte çalışmayı hayal ettikleri Akkuyu Santrali'ne benzer özelliklere sahip Kalininskaya'yı gezen Türk öğrenciler, santralin eğitim bölümünde, "tezgahın başına geçti."

Eğitim Merkezindeki kontrol odası simülatöründe kısa bir eğitim alan öğrencilerden bazıları, "Dünyayı nükleer sızıntından kurtarma" senaryosunu gerçekleştirdi.

Senaryoya göre, reaktörde yaşanan hata neticesinde nükleer sızıntı alarmı çaldı ve tüm personel en kısa zamanda görev yerlerine geçti. Kontrol merkezinin başına geçen öğrenci, tam zamanında sistemi devre dışı bırakarak, olası bir felaketi önledi.

Türk öğrenciler, çalışma hayatına başlayacakları Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki çalışma ortamlarını da kontrol odasında görmüş oldu.

100 öğrenci daha Moskova'ya gidecek

Türkiye'nin nükleer alandaki ilk iş gücü olacak 190 öğrenci, Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'nde eğitimlerini sürdürüyor. Üç grup halinde Moskova'ya gelen öğrencilerden, 78'i hazırlık sınıfında, 64'ü birinci, 48'i de ikinci sınıfta okuyor.

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında, bu yıl tam burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak 100 öğrenci daha Rusya'ya getirilecek. Planlamalara göre, 2023 yılına kadar Türkiye’den 600 öğrenci Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi alacak. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER