ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 00:00

Türkiye'nin ilk yerli arama motoru geliyor

Türkiyenin ilk yerli arama motoru geliyor

Türkiye'de ilk kez yerli mekansal veri arama motoru geliyor...


Türkiye’nin gelişmekte olan teknolojisi ile birlikte yerli arama motoru da yola çıktı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli arama motoru, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ürettiği mekansal verilere internet üzerinden erişimi hizmeti yapacak.

Böylelikle yatırımcılar, bölgelerin imar ve çevre düzeni planına, ulaşım ağına, coğrafi özelliklerine, sit durumuna ve arazi yapısı bilgilerine anında ulaşıp istediği bölgeye yatırım yapacak. Bunun yanısıra ev ya da arsa almak isteyenler bölgenin imar planı kapsamında kalıp kalmadığını, bölgenin sit alanı olup olmadığını anında öğrenebilecekler.

1377980844_crear-web.jpg

Bakanlıklar, Askeri yasak bölgeler hariç yıl sonuna kadar ürettikleri mekansal veriyi sisteme girecek ve imar planları, topografya, ulaşım ağı, çevre düzeni planları sitemde grafiklerle birlikte gösterilecek. Bu sistem veri arama, sorgulama, görüntüleme, indirme ve uyarma servislerini de içerecek ve sisteme girişler ücretsiz olacak. Ancak görüntü indirimleri ücretlendirilecek.

ODTÜ Teknokent bünyesinde oluşturulan ve Türk mühendis ekibi tarafından geliştirilen sistemin denetim ve işletimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacak.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER