ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2017 Pazartesi 09:25

Türkiye'de Ürettiler, NASA'ya sattılar!

Türkiyede Ürettiler, NASAya sattılar!

Türk girişimciler, geliştirdikleri olayların fotoğrafını çeken kamera tetikleyici cihaz Miops’u NASA ve Amerikan Ordusu’na sattı.


Türk girişimcilerin geliştirdiği bir cihaz, yıldırım düşmesi, balon patlaması, bardak kırılması, roket kalkışı, su damlalarının sıçraması, şimşek çakması, gibi milisaniyeler içinde gerçekleşen olayların fotoğrafını çekiyor. Onur Çelik, Erkan Yiğiter ve Ali Emir Bayraktar’ın imzasını taşıyan Miops, çok yüksek hızlı fotoğraf makinelerine alternatif olacak.

Miops kamera tetikleyici, Kickstarter'la dünya çapında tanınan bir ürün haline geldi. Kamera ve flaşları tetikleyerek, fotoğrafçıların refleksleriyle yakalamasının çok zor olduğu yüksek hızlı anlık olayların fotoğraflanmasını sağlayan elektronik bir cihaz.

1511698418_5ceddf123c5cde17868dbc7f08067d6boriginal.jpg

 

Girişimcilerden Onur Çelik, kurumsal firmalarda çalıştığı dönemde hem kendisinin hem de ortaklarının elektronik merakı sayesinde yıldırım fotoğrafı çekilebilmesini sağlayan Miops'u tasarladıklarını söylüyor. 2016 yılında girişimcilik serüvenlerini başlattılar. Yıldız Teknopark içinde Miops Teknoloji’yi kurarak Ar-Ge faaliyetlerini hızlandırdılar.KAYNAK : Yerli teknolojiyi NASA'ya sattılar!

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER