ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 12:02

Türkiye ikinci ülke olacak

Türkiye ikinci ülke olacak

Heyecanla beklenen Koca Yusuf, teste tabi tutulmak için Türkiye'ye getirildi.


"BOZ Ayı" olarak bilinen dünyanın en gelişmiş askeri nakliye uçağı Airbus A-400M bu ay sonunda Türkiye'ye teslim edilecek. Sessiz sedasız Türkiye'ye getirilen uçak, şu anda Kayseri'deki 221. Filo'da Hava Kuvvetleri tarafından testlere alındı.

Türkiye'nin Koca Yusuf ismini verdiği uçak, bir dizi zorlu teste sokulduktan sonra teslimat töreni yapılacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri Hava Kuvvetleri'nin uçağı son sınırlarına kadar zorlayacağını, en ufak bir teknik sıkıntıda bile uçağın envantere kabul edilmeyeceğini açıkladı. Türkiye, Fransa'dan sonra uçağı alan ikinci ülke olacak.

1 MİLYAR EURO KATKI

Toplam 500 Türk mühendisin 4 milyon saat tasarımına katkı yaptığı projede, 1 milyar Euro'luk parça imalatı Türkiye'de gerçekleşti. Önümüzdeki yıl Türkiye'ye verilecek ikinci uçak da imalat hattında bulunuyor. Uçağın testlerinin yapıldığı Kayseri'deki 221. filoda görev yapması planlanıyor.

A400M projesinde Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye yer alıyor. Türkiye'nin alacağı 10 uçağın teslimatları 2013-2018 yılları arasında, tüm katılımcı ülkelere 180 uçağın teslimatı ise 2024 yılında tamamlanacak. 1985 yılında başlatılan projeye Türkiye 1988 yılında katılmıştı.

37 TON YÜK TAŞIYOR

A400M, kargo taşıma, asker taşıma, havadan havaya yakıt ikmali ve elektronik gözetleme gibi görevleri de içeren bir çok yerde görev yapacak. Uçak 37 ton yük, 116 tam teçhizatlı asker, 66 sedye ve 25 tıbbi personel taşıyabiliyor. A400M, bütün bilgilerin büyük renkli ekranlarla görüntülenebilmesine izin veren cam kokpit ve fly-by-wire gibi yenilikleri ile şu anda çoğu ülkenin kullandığı eski C-130 ve C-160'lara göre teknolojik bir atlama sunacak ve bu uçakların yerini alacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER