ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 22:19

Türkiye dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı ile anlaşması imzaladı

Türkiye dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı ile anlaşması imzaladı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ile ortak üyelik anlaşması imzalandı.


CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’de Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törenle Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ile ortak üyelik anlaşması imzalandı.

CERN merkezinde yapılan imza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, bugünün Türkiye için önemine dikkat çekti ve üyelik sıfatıyla CERN'de bulunabilmenin heyecan verici olduğunu söyledi ve CERN'de lise ve üniversite seviyesinde Türk öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek çalışmalarla bu işbirliğinin daha da güçlendirileceğini belirtti. Yıldız, anlaşmanın onay sürecinin kısa süreceğine inandığını söyledi.

1399919162_cernmain.jpg

Onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan anlaşmanın imzalanmasının ardından iki yıl içinde TBMM'de onaylanması gerekiyor. Bu anlaşma ile Türkiye, CERN'e yapacağı maddi katkı oranında kurum ihalelerinden pay alabilecek, kurumda daimi personel istihdam edebilecek ve Türk bilim insanları CERN'de kadrolu çalışabilecek.

Şimdiye kadar gözlemci üye olanTürkiye'nin ortak üyelik anlaşmasını bizim adımıza, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Mehmet Ferden Çarıkçı imzaladı. Tören öncesinde CERN Genel Direktörü Rolf Heuer tarafından CERN'de yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı.KAYNAK : Türkiye dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı ile anlaşması imzaladı

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER