ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:09

Türk mucitlerden Cenevre çıkarması


 Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı'nın 41'incisine katılan üç Türk mucit dört ödül kazandı.
     Palexpo Sergi Merkezi'ndeki fuarda medikal dalda "şişirilebilen kulak tıkacı" adlı buluşunu sergileyen Hamit Kanuni Kuralkan, bu dalda birincilik ödülünü aldı.
     Kuralkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beş gün süren fuarda ziyaretçilere, yatırımcılara ve jüri üyelerine ürünlerini ve teknolojilerini anlattıklarını söyledi.
     Birincilik ödülünü almaktan ve Türkiye'yi temsil etmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Kuralkan, "Hem fuarı gezenlerden hem de yatırımcılardan güzel tepkiler aldık. İnşallah ülkemizin ihracatına faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.
     Buluşunun özellikleri hakkında bilgi de aktaran Kuralkan, özellikle ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde insanların kulaklarını sudan korumasına dönük, kulak kanalının şeklini alan teknolojik bir kulak tıkacı yaptıklarını kaydetti.
    
     -"Artık klinik deneylere başlamak istiyoruz"-
    
     Medikal kategoride, kemik kırıklarının tedavisinde kullanılan "tel tutucusu" adlı buluşuyla ikincilik ödülünü ve İran Uluslararası Buluşçular Derneği Federasyonu'nun en iyi inovasyon ödülünü alan Dr. Emre Karadeniz, iki ödülle Türkiye'ye dönme gururunu yaşadıklarını söyledi.
     Buluşunun özelliklerini de anlatan Karadeniz, "Yöntem, kırıkların tespitinde devrim niteliğinde bir yöntem. Tellerin üzerinden serbestçe ileri giden ama geriye gelmeyen aparatlar bunlar" dedi.
     Kırıkların sabitlenmesinde çevre dokuya en az zararla en sağlam tespiti yapmayı amaçladıklarını belirten Karadeniz, sistemin 92 kilograma kadar çekme, 250 kilograma kadar kompresyon kuvvetine dayandığını kaydetti.
     Fareler üzerinde yaptıkları deneylerde sistemin biyouyumlu olduğunu ortaya koyduklarını ifade eden Karadeniz, "Bir sonraki aşamamız bu kırık iyileşmesini hayvanlarda sağlayabildiğimizi göstermek ve inşallah daha sonrasında da bakanlığımızdan onay alıp artık klinik deneylere başlamak istiyoruz" diye konuştu.
     Karadeniz, ürünün çıkartılması için de mıknatıs teknolojisini kullandıklarını anlattı.
    
     -"Makine bir an evvel piyasaya çıkacak"-
    
     Mıknatısların manyetik gücü ile çalışan "manyetik motor" adlı buluşuyla İran Uluslararası Buluşçular Derneği Federasyonu'nun özel ödülünü alan Muammer Yıldız da çok sevinçli olduğunu ve fuarda çok güzel anlaşmalar yaptıklarını söyledi.
     Yıldız, makinenin bir an önce piyasaya çıkacağına çok sevindiğini dile getirdi.
    
     -Almanya'dan katılarak ödül alan Türk-
    
     Almanya'dan yarışmaya katılan ve restoran ekipmanları kategorisinde birinci olan Şendoğan Kanbur da Türk olarak bir ödül aldığı için gurur duyduğunu, kendisini hem Türk hem Alman olarak gördüğünü söyledi.
     Buluşunun özelliği hakkında bilgi veren Kanbur, yaptığı mangalla ısıyı yanlardan alan bir sistem geliştirdiğini, böylece ürünün pişme şeklinin değiştiğini anlattı.
     Kanbur, buluşunun kömürle elektrikle ve gazla çalışabildiğini kaydetti.
     Geçen yıl düzenlenen fuarda, katıldıkları alanlarda, Yrd. Doç. Dr. Fatma Gülru Erdoğan "Vidalı Tırnak Düzeltme Aparatı" buluşuyla altın madalyaya, Doç. Dr. Yavuz Soydan ise "Modüler Olarak Sukuterden Tekerlekli Sandalyeye, Tekerlekli Sandalyeden Sukutere Dönüştürülebilen Motorlu Engelli Taşıtı" buluşuyla gümüş madalyaya layık görülmüştü.
     Geleneksel hale gelen fuarda her yıl onlarca mucit alanlarındaki buluşlarını sergiliyor, dünyanın dört bir tarafından gelen on binlerce kişi fuarı ziyaret ediyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER