ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 08:12

Times Meydanı'ndan canlı izlenecek


Kazakistan'ın Baykonue Uzay Üssü'nden 6 Kasım Çarşamba günü fırlatılacak uzay mekiğinin görüntüleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Times Meydanı'nda canlı yayınlayacak.
NASA'nın İnsan Araştırmaları ve Operasyonları Ortak Yöneticisı William Gerstenmaier, Baykonur Uzay Üssü'nden 6 Kasım'da New York saati ile 23.14'te fırlatılacak uzay mekiğinin NASA tarafından New York'un dünyaca ünlü Times Meydan'ından canlı yayınlanacağı açıkladı.
NASA'nın internet sayfasında yer alan açıklamada, William Gerstenmaier, Baykonur Uzay Üssü için ''Uzay istasyonu dünya etrafındaki araştırmalar için bir çok ülke astronotlarına eşsiz bir labaratuvar imkanı sunuyor. Uluslararası ortaklık çerçevesinde inşa edilmiş bu istasyondan yapılacak fırlatmanın Birleşik Devletler'in en kozmopolit şehrinden gösterilmesi uygun düşüyor'' dedi.
New York'un Times Meydanı'nda yılbaşı topunun asıldığı noktadaki iki dev ekrandan gösterilecek fırlatma operasyonunun hazırlık görüntüleri 1,5 saat öncesinden seyredilecek.
Kazakistan'dan 6 Kasım'da fırlatılacak uzay mekiğinde, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmak üzere biri NASA üyesi olan 3 astronot bulunacak. 2009'dan bu yana 9 astronotun bulunduğu istasyonda yeni mekiğin ulaşmasından sonra ekip sayısı 12'ye yükselecek. 4 gün sonrasında ise daha önceden istasyonda bulunan mürettabattan 3'ü dünyaya geri gönderilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER