ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2013 Cumartesi 23:37

SMS'e indirim geliyor!

SMSe indirim geliyor!

BTK, kısa mesaj arabağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 75 oranında indirime gittiğini açıkladı.


Cep telefonunda özellikle gençlerin kullandığı SMS ile ilgili sevindirici haberler geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yaptığı açıklamada kısa mesaj arabağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 75 oranında indirime gittiğini söyledi. Avea için mesaj başına 1,87 kuruş olan arabağlantı ücreti 0,47 kuruşa, Vodafone için 1,73 kuruştan 0,43 kuruşa, Turkcell için ise 1,70 kuruştan 0,43 kuruşa indirildi.

BTK internet sitesinde yer alan kurul kararında, kısa mesaj (SMS) sonlandırma ücretlerinin değişen pazar şartları çerçevesinde gözden geçirilmesi ihtiyacı ortaya çıktığı belirtildi.

1365878327_715157173978.jpg

BTK internet sitesinde yayınladığı yerel alan kurul kararında, işletmecilerin kendi şebekelerinde sonlandırılan çağrılar için diğer işletmecilerden talep ettikleri sonlandırma ücretinin yüksek olmasının, çağrı gönderen işletmecilerin maliyetlerinin yükselmesine neden olduğu belirtti ve "Bu nedenle, sonlandırma ücretlerinin düzenlenmesi, işletmecilerin piyasada rekabet edebilecek noktaya gelmeleri, abonelerine farklı ve kaliteli hizmetler sunabilmeleri, ücretlerdeki düşüşün son kullanıcı tarifelerine yansıması ve nihai olarak tüketicilerin daha uygun fiyatlar ile hizmet alabilmelerinin sağlanması yoluyla tüketici refahının artırılması bakımından önem arz etmektedir" dedi.

BTK kararında, Turkcell'in SMS çağrı başlatma, çağrı sonlandırma ücreti 0,43 kuruş, on-net çağrı ücretleri ise 0,73 kuruş olarak belirlendi. Bu tarifeler 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER