ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 20:30

Sizin için hangisi, 30 FPS mi Yoksa 60 FPS mi?

Sizin için hangisi, 30 FPS mi Yoksa 60 FPS mi?

Oyun deneyimini daha üst seviyeye ulaştıran kare/saniye oranları savaşında siz neredesiniz?


Oyun oynamak boş zamanlarımızı en güzel değerlendirdiğimiz aktivitelerden biri olmuştur. İyi bir oyuncu olarak öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Öncelikle hangi tarafın oyuncusu olduğunuza karar vermeniz gerekmektedir. Konsol oyuncusu mu yoksa PC oyunculusu mu?

PC oyunculuğunda zaman, emek, gözyaşı, para, overclok stabilte sorunları yaşamış birisi olarak daha ucuz bir platform gördüğüm konsol oyunculuğuna geçiş yaptığımı belirtmek isterim. Bir konsolun fiyatının tam 2 katı kadar paraya aldığım ekran kartımla ne kadar övünüp onunla fotoğraflarda çektirsem PC oyunculuğu her yeni nesille birlikte daha da artan maliyetleri beraberinde getiriyordu. 

Yeni nesil konsolların ise fiyatları (PC'ye göre) oldukça makul görünmekte. Play Station 4 ile Xbox One karşılaştırması değil amacım ama 2014 yılında 4K çözünürlüklerden bahsederken Microsoft'un Xbox One oyun konsolunun halen Full HD desteği sunamaması oldukça komik görünmekte.

1400068563_xbox-one-vs-ps4.jpg

Bununla birlikte aslında oyuncuların en önem verdikleri sayısal değer ise kare/saniye oranları. Bu orana FPS diyoruz yani "frame per second". Bunun anlamı saniyede gösterilen kare miktarı demek oluyor. Bir saniyede ne kadar çok kareyi gözümüz görebilrise o kadar akıcı bir görüntüyü de beynimiz işlemiş oluyor. Bundan dolayı oyuncular için belki oynanabilirlikten bile çok FPS değerinin önemi var.

http://30vs60.com/ sitesi bizlere aynı oyunların aynı anlarının bir 30 FPS ile birde 60 FPS ile oynanmış hallerini gösteriyor. Yukarıdaki bağlantıya tıklayrak 30 FPS ve 60 FPS arasındaki farkları kendinizde görebilirsiniz ve FPS değerinin neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.  Dirt 3 Drift | BF4 Racing | BF4 Running | Red Orchestra 2 | Sleeping Dogs oyunlarının aynı anda hem 30 FPS'de hemde 60 FPS'de nasıl göründüğünü kendiniz inceleyebilirsiniz.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER