ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2017 Salı 10:47

Siber saldırıları bitirecek yerli yazılım geliyor!

Siber saldırıları bitirecek yerli yazılım geliyor!

Yerli bir yazılım firması, kurumlarda günlük 4 bine ulaşan siber saldırıları bir dakikadan daha kısa sürede tespit edip savuşturabilen bir yazılım geliştirdi.


Bir yazılım firması, kuruluş başına ortalama günlük 4 bine ulaşan siber saldırıları bir dakikadan daha kısa sürede tespit ederek savuşturabilen bir yazılıma geliştirmeyi başardı. Çeşitli yarışmalarda ödül alan yazılım, normalde 2 bin bilgi işlem personelinin ilgilenmesi gereken sorunu kendiliğinden çözebiliyor. Hacettepe Teknokent'te faaliyetlerini sürdüren İnnovera firmasının Yönetici Ortağı Burak Dayıoğlu, yaptığı açıklamada, günümüzde her kuruluşun siber saldırıya maruz kaldığını söyledi.

Bu sorunun Türkiye'ye özgü olmadığını vurgulayan Dayıoğlu, Biz de burada problemi gördük ve güvenlik personelinin yeterli olmadığını tespit ettik. Bu işi bir robota yaptırmaya karar verdik. ATAR adını verdiğimiz, tehditleri otomatik olarak analiz edip yanıt veren bir robot yazılım ürettik. Robot, siber güvenlik alarmlarını alıyor, ona önceden ilgili kurumun bilgi işlemcisi bir tarif veriyor, robota ne yapacağını öğretiyor. ifadelerini kullandı.

Günümüzü koşullarında 4 bin siber saldırı alan bir kuruluşun, bunları bertaraf etmek için 2 bin personel istihdam etmesi gerektiğine dikkati çeken Dayıoğlu, Bu yazılım bütün saldırılara genel olarak bir dakikanın altında yanıt verebiliyor. ifadesini kullandı. Ürünün yerli olmasının yanında yurtdışına da ihraç edilebilir seviyede olduğuna işaret eden Dayıoğlu, Dünyada alternatifi az olan bir teknoloji geliştirdik. Bu anlamda ABD ve İsrailli firmalardan geride değiliz. Hızlı büyüyen bir firmayız, yılı 30 müşteriyle kapatmayı planlıyoruz. dedi.

Dayıoğlu, yazılımın geçen yıl 30 Ağustos'tan bu yana kullanıldığını ve bazı bankaların ürünü satın aldığını belirterek, İhracat hedeflerimiz kapsamında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'ye satışa başlıyoruz. diyerek sözlerini sonlandırdı.KAYNAK : Milli yazılım siber saldırıları bitirecek!

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER