ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 18:27

SGK'da parmak damar izi dönemi

Artık sağlık işlerinde sahtecilik tarihe karışıyor.


Sağlık hizmetlerinde sahtecilik tarihe karışıyor. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi sayesinde vatandaşlar parmak damar izi analizi yöntemiyle kimlik doğrulamalarını gerçekleştirebilecek ve böylelikle sağlık hizmetlerini daha isabetli ve daha hızlı bir şekilde alabilecekler.

Sağlık sektöründe adil hizmet dağıtımının önünde en büyük engellerden biri olarak görülen “kimlik sahteciliği” artık son buluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi sayesinde eskisinden çok daha hızlı ve doğru hizmet alabilecekler. Projenin ayrıntılarının yanı sıra parmak damar izi doğrulamasının yapılmasını sağlayan, Türk mühendislerinin geliştirdiği BioPOS cihazı ve ilgili yazılımları da ilk kez Proline Bilişim’in 29-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediği Uluslararası İstanbul Biyometri Konferansı 2013’te gün yüzüne çıktı. 

Parmak damar izi doğrulaması nedir?
Parmak damar izi doğrulaması, her insanda benzersiz bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı ile analiz edilmesine dayanıyor. Vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulacak olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Vatandaşların parmak damar izi belgeleri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

Türk mühendisleri geliştirdi

Parmak damar izi doğrulamasını gerçekleştiren BioPOS cihazı, Türk teknoloji şirketi Proline Bilişim’in Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirildi. Kimlik mahremiyetini zedelemeyecek kullanım şartlarına yüzde yüz uyumlu olacak şekilde tasarlanan cihaz, Proline’ın sunduğu yerel ve hızlı destek avantajının yanı sıra rekabetçi fiyat anlayışıyla sağlık kuruluşları için de faydalar içeriyor.

Pil derdine son!

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER