ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 21:51

SAP, 2013 yılı ikinci çeyrek ve yarıyıl sonuçlarını açıkladı

SAP, 2013 yılı ikinci çeyrek ve yarıyıl sonuçlarını açıkladı

SAP ikinci çeyrekte de çift haneli büyümesini sürdürdü...


SAP’nin 2013 yılı 2. çeyreğine ilişkin açıklanan finansal sonuçları, şirketin çift haneli büyümesini üçüncü yılında da devam ettirdiğini gösterdi. Zorlu pazarda çift haneli büyüme devam ederken; SAP, Bulut’a geçişi hızlandırarak pazar payını artırdı.

SAP, 2013 yılı 2. çeyreğinde:

o    IFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standardı) dışı yazılım ve hizmet gelirlerini \%10 artırarak 3,35 milyar Euro’ya çıkardı. (Sabit kurda \%7)

o    Yazılım ve bulut abonelik gelirlerini ise \%7 artırarak 1,17 milyar Euro’ya yükseltti. (Sabit kurda \%3)

o    Bulut Çözümleri abonelik ve destek gelirlerinde geçen yıla göre üç haneli büyüme yakaladı.

o    SAP, HANA ile Bellek İçi Platform Çözümlerinde liderliğini genişletti.  

o    Faaliyet Kârını \%10 artışla 1,12 milyar Euro’ya yükseltti. (Sabit kurda \%4)

o    Yılsonu Faaliyet Kârı öngörüsünü koruyan SAP, yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerini en az \%10 artırarak çift haneli büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

1375194240_sapyeni-logo.jpg

 Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP AG, 30 Haziran 2013 tarihinde sona eren yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Üç yıldır çift haneli büyümesini sürdüren şirketin, 2013’ün ikinci çeyreğinde bulut çözümleri abonelik ve destek gelirleri \%166 artış göstererek 183 milyon Euro’ya ulaştı. SAP’nin bulut çözümü aboneliği ve destek gelirleri, ikinci çeyrek itibarıyla geçen yıla oranla \%68’lik artışla, 361 milyon Euro olarak kaydedildi.

Yıllık bulut çözümleri geliri 932 milyon Euro’ya ulaşan SAP, yaklaşık 30 milyon bulut kullanıcısıyla, abonelik bazında bulut pazarının en büyüğü olarak faaliyet gösteriyor.

 

SAP Business Suite Programı’na tüketiciden yoğun ilgi

Mayıs ayında piyasaya sunulan ve tüketicilerin büyük ilgisiyle karşılaşan ‘SAP Business Suite’ programı HANA Enterprise Cloud (HANA Kurumsal Bulut Çözümleri) ile birlikte HANA platformunun yaygınlaşmasını güçlendiriyor,

Nitekim şirketin gerçek zamanlı kurumsal uygulamalar platformu olan SAP HANA, geçen yıla göre \%21 büyüme kaydederek 102 milyon Euro’luk yazılım geliri katkısıyla büyümedeki başrolünü korudu. Şirket, 2013 yılsonu itibarıyla HANA yazılımı gelirlerinden 650-700 milyon Euro’luk gelir hedefliyor. 

Dünyanın en büyük web tabanlı ticaret topluluğu olan Ariba platformda gerçekleşen harcama hacmi ise 12 aylık büyüme trendini koruyarak geçen yıla oranla \%27 artışla yaklaşık 465 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ariba ağında aktif olarak 1,1 milyondan fazla şirket ticari faaliyet gösteriyor.  

1375194270_zeynep-keskin-5.jpg

SAP, geleceği bulut şirketi olarak yakalayacak

İkinci çeyrekte, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi (EMEA), çetin geçen önceki yılla kıyaslandığında, devam eden zorlu pazar şartlarına rağmen, yazılım ve bulut abonelik gelirlerini geçen yıla göre \%3 artırdı. SAP Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“2010 yılında öngördüğümüz endüstriyel dönüşüm, günümüzde tüm hızıyla kendini gösteriyor. SAP olarak bu öngörüyle geliştirdiğimiz inovasyon stratejisinin meyvelerini topluyoruz. SAP, çift haneli büyümeye devam ediyor. Sektörümüzün dönüşümüne liderlik ediyoruz. Zorlu bir makroekonomik ortamda, HANA Kurumsal Bulut çözümleri ile pazar payımızı artırıyoruz; geleceği bir bulut şirketi olarak da yakalamaya kararlıyız.”

SAP Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Werner Brandt ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“SAP ikinci çeyrekte de genel başarısını sürdürüyor. İşletme disiplinine odaklanarak faaliyet kârımızda sabit kurda çift haneli büyüme elde ettik. Ana faaliyet alanımızdaki karlılığımızı artırdık ve kârlı bir bulut iş kolu inşa etme yolunda sağlam adımlar attık. Faaliyet kârı öngörümüzü koruduk ve özellikle buluta geçişin hızlı bir şekilde yaşandığı Asya Pasifik/Japonya’daki zorlu makroekonomik ortama rağmen çift haneli büyümeyi sürdürdük.”

SAP Kıdemli Başkan Yardımcısı ve SAP Güney Avrupa Genel Müdürü Steve Stathis Tzikakis, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

Avrupa’daki zorlu pazar koşullarına rağmen Türkiye, İtalya ve Yunanistan’da çift haneli büyümeyi sürdürüyoruz. SAP Güney Avrupa’daki pazar payını büyütürken, inovasyona verdiği önemle müşterilerinin büyümelerine ve kendilerini yenilemelerine yardım ediyor. Müşterilerimizin mümkün olan en düşük maliyetlerle inovasyonlara ulaşması gerekiyor. Biz, kolay, hızlı bir şekilde değere dönüşen ve kullanıma hazır uygulamalar sunuyoruz. Temel faaliyet alanımızdaki çift haneli büyüme, SAP’nin şirketlerin daha hızlı ve daha iyi yönetilmelerine yardım ettiğinin kanıtıdır.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin de yılın 2. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performasına ilişkin şunları söyledi:

“2013 yılı ikinci çeyrek sonuçlarında gördüğümüz üzere SAP tüm dünyada ve Türkiye’de büyümesini devam ettiriyor. İki çeyrekte de yakaladığımız büyüme oranından ve bu ilerleyişten çok memnunuz. Genişçözüm yelpazemizle müşterilerimizin iş süreçlerini hızlandırmaya, maliyetlerini düşürmelerine ve sektörlerinde fark yaratarak büyümelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER