ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 09:57

Samsung ve Apple davasında yeni karar

Samsung ve Apple davasında yeni karar


Samsung ve Apple davaları uzun süredir gündemi meşgul etmiyordu. Sürecin Amerika ayağında Samsung geçen yaz 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Karar sonrası yargılamaya bir süre ara verilmiş ve bu arada her iki tarafta mahkeme heyetine hem itiraz hem de yeni taleplerini iletebiliyordu.

Taleplerin iletilmesi sonrasında dava aralık ayında tekrar başladı. Heyet başkanı Lucy Koh, Samsung cephesini bir nebze rahatlatacak bir karar açıkladı. Apple, Samsung’un söz konusu 7 patentin kasıtlı olarak ihlal edildiğini savunuyordu. Mahkeme heyeti böyle bir durumun olması durumunda ödenecek tazminat miktarının 3 katına çıkacağını bildirmişti. İşte Apple’ın bu başvurusunda nihai karar verildi ve Samsung’un patentleri kasıtlı olarak ihlal etmediği kararına varıldı.

Yargıç, Apple’ın kasıtlı olarak ihlal edildiğini gösterecek tarafsız kanıtlar sunamadığı ve bu gerekçe ile Güney Koreli üretici için tazminat miktarının 3 katına çıkarılmasında herhangi bir sebep görülmediğini kamuoyuna duyurdu.

Yaz döneminde ödenmesi gereken 1.05 milyar dolarlık tazminat miktarı hala devem ederken, dava sürecinin bu yılda da devam edeceğini ön görebiliriz.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER