ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Aralık 2012 Pazar 23:52

Samsung, ilk telefonu Şubat 2013’te

Samsung, ilk telefonu Şubat 2013te

Samsung'un alternatif işletim sistemi Tizen ile çalışan ilk telefon şubat ayında karşımıza çıkacak.


Mobil dünyasında Samsung’un önemli bir başarı alde ettiği herkesçe biliniyor. Güney Koreli üreteci, 2012 yılında genel anlamda satılan telefon satışlarında Nokia’yı geride bırakarak rakibinin uzun süren liderliğine son vermişti.

Böylesine büyük bir markanın sadece Android’e bağlı kalması çeşitli dönemlerde eleştirilmiş ve Samsung’un kendi işletim sistemini oluşturması gerektiği vurgulanmıştı. Hatta Motorola-Verizon ortalığında düzenlenen etkinlikte Verizon CEO’su Lowell McAdam şu sözleri sarf etmişti: “Android ve iOS’un akıllı telefon pazarında oldukça güçlü ve bu ikili ile rekabet oldukça güç. Samsung güçlü bir üçüncü mobil platformu oluşturmak için önemli kaynakları elinde bulunduran güçlü bir holding ve şirket cep telefonu ve akıllı telefon satışında geniş bir nüfuza sahip. Bu anlamda ciddi ve devamlı bir işletim sistemi kurabilir” açıklamalarında bulunmuştu. Bu sözler yatırımcılar konferansına damgasını vurmuştu.
1356901869_tizen-1.jpg

Samsung’un şu aşamada Tizen işletim sistemini geliştirdiği biliniyor. MeeGo ve Bada’nın karışımı diyebileceğimiz sisteme ait belirli aralıklarla görseller yayınlanmıştı. Bada’nın aksine Samsung bu sistemle kayda değer bir başarı elde etmek istiyor ve bu sebeple iddialı ürünler de oluşturuyor. Japonya’da yayınlanan Yomuiri gazetesine göre Samsung, Tizen OS ile çalışan ilk telefonu şubat ayında gerçekleşecek Mobil Dünya Kogresi’nde gün yüzüne çıkaracak.

Verizon CEO’sunun sözleri tekrar dönecek olursak; belki de sözü edilen sistem Tizen fakat bu rekabetin oluşması uzun vadede gerçekleşebilecek bir plan. Android ile sıkı ilişkiler içerisinde olan Samsung ise bu açıklamalara üst düzey yöneticilerinden biri olan Kevin Packingham şu sözleriyle cevapladı: “Şirket olarak önümüzde ki süreçte böyle bir planlama içinde değiliz ve hatta bu rekabeti hiç düşünmedik. Tizen ile geliştirilen çalışmaların daha potansiyel seviyede. Bada işletim sistemi daha çok Asya pazarını hedefleyen bir platformdu. Fakat Tizen bu anlamda global pazarda farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkacak.”
 KAYNAK : Teknolojioku.com - Samsung, Tizen işletim sistemli ilk telefonu Şubat 2013’te sunabilir

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER